Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Gábor Tompa

Gábor Tompa

Biografie

Světově významný divadelní režisér Gábor Tompa pochází z rumunského Târgu Mureş, kde se v roce 1957 narodil do maďarské rodiny. Po absolvování Divadelní a filmové akademie v Bukurešti začal spolupracovat s Maďarským národním divadlem v Kluži, v roce 1987 se stal jeho uměleckým šéfem a po politických změnách v roce 1989 také generálním ředitelem.

Během posledních dvaceti let režíroval v Maďarsku, Rakousku, Německu, Irsku, Francii, Španělsku, bývalé Jugoslávii a posléze v Srbsku, Anglii, Kanadě a USA. Významná je rovněž jeho pedagogická činnost, v roce 1989 se stal profesorem Divadelní akademie v rodném Târgu Mureş, založil Fakultu dramatických umění v Kluži, dále vyučoval v Německu a Španělsku. V současné době je profesorem režie na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Hovoří sedmi jazyky a je nositelem řady mezinárodních ocenění, stejně jako ocenění ve své zemi. České divadlo zná velice dobře a to nejen ze svého studijního pobytu začátkem 80. let minulého století.

V roce 2009 jsme mohli na Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni vidět jeho inscenaci hry Andráse Viskeyho Born for Never (Narozen pro nikdy), s níž sklidilo Maďarské divadlo v Kluži zasloužený úspěch.