Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

František Ferdinand Šamberk

Biografie

Narozen v Praze, zemřel v Praze. Vlastním jménem František Xaver Schamberger. Divadlo začal hrát v 50. letech ochotnicky ve Švestkově divadle na Starém Městě; soukromě se herecky vzdělával u J. J. Kolára, později u K. Šimanovského.

Pokusil se bez výsledku (1854) o angažmá ve Stavovském divadle a živil se nějaký čas malováním porcelánu; na jaře 1855 odešel na Tylovu výzvu k divadelní společnosti F. Zöllnera, asi po roce ji opustil a vystřídal několik německých souborů (Teplice, Košice, Pešť, Krakov, Olomouc, Innsbruck).

V červenci 1860 nastoupil do Stavovského divadla, 1862 přešel do Prozatímního divadla, 1863 strávil několik měsíců v angažmá v Královci a v letech 1881-1883 byl předním členem ND; opustil je těsně před jeho druhým otevřením. Šamberk asi tušil, že jeho originální, svobodomyslná herecká individualita se v ND nebude moci vhodně uplatnit. Po svém odchodu z ND hrál nejprve u Švandovy společnosti na Smíchově, pak u společnosti Pištěkovy na Vinohradech a nechal tu (také v Plzni) poprvé provozovat své dramatické novinky.

Do svazku s ND byl opět přijat v roce 1885, ale pro jeho častou neukázněnost docházelo k neustálým drobným konfliktům s divadelní správou. S obecenstvem ND se rozloučil v roce 1901, kdy odešel do penze. Manžel herečky Julie Šamberkové, otec herce a malíře Vladimíra Šamberka.