Tosca: Pucciniho mistrovský operní thriller

25. 1. 2017
Opera

Národní divadlo uvede ve dnech 28. a 29. ledna 2017 premiéru Pucciniho Tosky. Jedno z nejoblíbenějších děl světového operního repertoáru o vášni, cti a zradě na pozadí politických intrik provede Orchestr a Sbor Státní opery pod taktovkou jejího hudebního ředitele Andrease Sebastiana Weisera. Inscenaci nastuduje mezinárodně renomovaný francouzský režisér Arnaud Bernard.

Tosca, která je první operní premiérou Národního divadla roku 2017, je inspirovaná hrou francouzského dramatika Victoriena Sardoua. Řadí se mezi nejoblíbenější světové tituly a její nejslavnější árie (Vissi d´arte či E lucevan le stelle) patři mezi skutečné operní hity. Hlavních postav se v nové inscenaci první české scény ujmou osvědčení domácí i zahraniční pěvci, včetně Barbary Haveman a Anda-Louise Bogzy (Tosca), Petera Bergera a Valtera Borina (Mario Cavaradossi) a Francesca Landolfiniho a Jiřího Sulženka (Scarpia).

Režisér Arnaud Bernard, který vytvořil i kostýmy a světelný design, již se souborem Státní opery dříve spolupracoval. Inscenoval operu La traviata, jež měla premiéru v roce 2006 a loňský rok tak oslavila desáté výročí na repertoáru. Své pojetí nové Tosky charakterizoval s důrazem na společensko-politický přesah celého příběhu: „chtěl jsem vytvořit představení s absolutním respektem k Puccinimu. Toscaje thriller, ve kterém se kriminálni zápletka mísí s psychologickými a citovými prvky. Oproti běžným zvyklostem jsem posílil motiv postavy Scarpii. Zejména jsem chtěl vyvolat pocity, které člověk má, když musí žít v prostředí, kdy je neustále pod nátlakem policie, žije v napětí z odposlechů a perzekuce za své názory. Českému publiku to dost pravděpodobně připomene praktiky komunistického režimu, které jsou ostatně společné všem totalitním režimům.“

Představitelka titulní role Anda-Louise Bogza dodává: „v této souvislosti je zajímavé, že i světová premiéra Tosky, která proběhla v Římě roku 1900, byla do jisté míry uvedena jako komentář na tehdejší perzekuci ze strany bezpečnostních a pořádkových složek.“ Tosku, kterou ztvárnila už na mnoha českých i světových jevištích, vidí jako ideální umělecký materiál: „Je to bezpochyby velmi charakterní postava, která nesnáší lži a současně je plná lásky.  Samotná role je navíc hodně dramatická, což dává člověku mimořádný prostor pro expresivitu. Operní pěvci musí vyzařovat charismatickým hlasem, který diváky zaujme. Jedině poté může dojít ke spojení mezi účinkujícími na jevišti a obecenstvem v hledišti, které činí divadelní umění tak osobním a nenahraditelným zážitkem.“

Tosca bude zároveň první operní premiérou Andrease Sebastiana Weisera ve funkci hudebního ředitele.  „Jedná se o úžasné dílo. Skladatel složil nádhernou a dramatickou hudbu, která v sobě skýtá ty nejhlubší emoce. Současná koncepce pana režiséra je navíc velmi zajímavá a logická. Doufám, že lidé naše operní představení rádi se zvědavostí navštíví,“ dodal Weiser.

Následující premiérou aktuální operní sezony bude 9. a 10.2.  Donizettiho Poprask v opeře v režii Radima Vizváryho a pod taktovkou Enrica Dovica.