Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

140. divadelní sezona 2022/2023

5. 4. 2022
Informace
Činohra
Laterna magika
Balet
Opera

Národní divadlo pro 140. divadelní sezonu 2022/2023 připravuje 19 premiér. Nabídka bude tradičně pestrá. V dramaturgii všech souborů budeme reflektovat výročí významných autorů a skladatelů nebo výročí rozpadu ČSFR.

„Přecházíme z jednoho náročného období do pravděpodobně ještě náročnějšího. O to více si musíme
znovu uvědomit, co je skutečným posláním Národního divadla. Jsme tu zejména proto, abychom spoluutvářeli prostřednictvím uměleckého poznání světa hodnotový systém společnosti. Abychom pomáhali našim divákům z nejrůznějších sociálních vrstev a s nejrůznějším vzděláním i lidskou a uměleckou zkušeností orientovat se v současném světě. Jsme tu hlavně proto, abychom se prostřednictvím uměleckého obrazu učili společně s našimi návštěvníky vědět a konat, co je správné. V těžkých časech je ze všeho nejdůležitější nehledět jen na ekonomický prospěch, ale řídit se něčím hlubším a trvalejším. Dlouhá divadelní přestávka nám všem umožnila si znovu uvědomit, jak nezbytné je osobní setkání. Využijme obnovených možností a setkávejme se v hledištích divadel,“ vyzývá generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

Do příští divadelní sezony vstoupí Národní divadlo s novým uměleckým vedením souboru Činohry.
Novými uměleckými řediteli se stávají Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR). Kmenovým
režisérem Činohry bude Michal Vajdička, dramaturgický tým posílí Jana Slouková. Proměnou v září
projde i umělecké vedení Opery. Novým hudebním ředitelem Opery Národního divadla se stane
Robert Jindra. Na postu hudebního ředitele Státní opery končí Karl Heinz Steffens.