Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Ostatní

Zlatá Praha: Štace Miloně Čepelky

Nová scéna
Zlatá Praha

Vážení diváci,
Národní divadlo prodává ve všech budovách vstupenky v plné kapacitě s výjimkou první řady.
Návštěvníci představení musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.
Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla a na pokladnách  Národního divadla.

Vyberte datum

  září 2021

  čtvrtek 23. 9.
  18:00

  Zdarma

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Přibližná délka představení

  1 hodina, bez přestávky

  Slavnostní premiéra dokumentárního filmu o spoluzakladateli legendárního Divadla Járy Cimrmana Miloni Čepelkovi, který v roce 2021 slaví své 85. narozeniny.

  Před padesáti pěti lety vzniklo legendární Divadlo Járy Cimrmana. Fenomén, který výrazně přesáhl divadelní prostředí a pronikl do filmu, literatury, politiky i jazyka celé české společnosti. Vedle hvězd divadla Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka divadlo spoluzakládal i Miloň Čepelka, který v roce 2021 oslaví své 85. narozeniny. Zdeněk Svěrák jej dodnes označuje jako "výhybkáře", jako někoho, kdo jej vlastně nasměroval k divadlu, k filmu i psaní písňových textů. Spolu s Miloněm Čepelkou se vypravíme do zákulisí Divadla Járy Cimrmana, ve kterém dodnes hraje, a ve kterém hraje i jeho syn Josef. Ten je na rozdíl od svého otce, vystudovaného pedagoga, vzděláním herec. Divadlo se musí vyrovnávat nejen se stále vysokou popularitou, ale také se stárnutím a odcházením svých členů, které z nutnosti nahrazují mladší kolegové a synové členů souboru. Vedle Josefa Čepelky i například Vojtěch Kotek. A protože je z původního ustáleného souboru naživu už jen čtveřice herců (Svěrák, Čepelka, Brukner, Hraběta), byli cimrmanologové nuceni přijmout i profesionální populární herce - Ondřeje Vetchého a Miroslava Táborského.

  Jak vypadá fenomén divadla, které stojí na mystifikaci, rafinovaných textech a image ochotnického divadla spojeného s "badatelskou vášní" zevnitř? A jak se proměnil v průběhu těch padesáti pět let? Spolu s Miloněm Čepelkou divák objeví neprobádaná zákoutí a zajímavé souvislosti tohoto dnes již kultovního divadla. Zároveň je Čepelka také jedinou osobou, která propojuje známější Divadlo Járy Cimrmana s konkurenčním podnikem dalšího ze zakladatelů Jiřího Šebánka, který si po rozchodu s DJC založil vlastní Salón Cimrman rozvíjející mystickou postavu slavného génia v poněkud jiné poetice. Všichni členové Divadla Járy Cimrmana jsou nebo byli úspěšní i v řadě dalších oborů. Zdeněk Svěrák jako scenárista, herec a textař, Ladislav Smoljak jako scenárista a režisér filmových komedií, Pavel Vondruška jako hudební skladatel a dirigent, Petr Brukner jako fotograf a autor koláží, Jaroslav Weigel jako grafik a výtvarník.

  Miloň Čepelka je autorem filmových scénářů, básní, próz a textů k písním. Uváděl pořady o operetě a moderuje koncerty dechové hudby, kterou sám vášnivě interpretuje i jako zpěvák. Ve druhé dramaturgické linii objeví dokumentární film i tuto skrytější polohu slavného "cimrmanologa", který diváky provede svým životem s nezaměnitelným černým humorem a sobě vlastní originalitou.

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo nabízí vstupenky na září až prosinec 2021.

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

  V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
  tyto podmínky.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona