Turandot
Opera

Turandot

Giacomo Puccini

Premiéry 23. a 25. ledna 2020

Vyberte datum

  • duben
  • květen
  • červen
  • duben 2021
    duben

    úterý 14. 4.
    19:00

    Zrušeno

    Základní informace

    Přibližná délka představení

    3 hodiny, bez přestávky

    Nastudování

    V italštině, české, anglické titulky

    Premiéra

    23. leden 2020

    Turandot se do historické budovy Národního divadla vrací po více než čtyřiceti letech.

    Turandot je nejen poslední operou Giacoma Pucciniho, ale v symbolické rovině vlastně posledním mohykánem zlatého věku italské romantické opery. Puccini jako největší z Verdiho dědiců však nikdy v této tradici neustrnul, velmi smělým způsobem ji rozvíjel a obohacoval o příměsi a příchutě nových uměleckých stylů konce 19. a začátku 20. století. A tak v jeho Turandot, psané v letech 1921–1924, již toho skutečně romantického mnoho nezůstalo.

    Tvůrci

    Hudební nastudování
    Jaroslav Kyzlink
    Režie a scéna
    Zuzana Gilhuus
    Choreografie
    Martin Dvořák
    Sbormistr
    Pavel Vaněk
    Dramaturgie
    Ondřej Hučín

    O inscenaci

    Sbor a Orchestr Národního divadla
    Kühnův smíšený sbor, sbormistr: Jaroslav Brych
    Kühnův dětský sbor, sbormistr: Jiří Chvála
    Balet Opery ND

    Předlohou opery je stejnojmenná commedia dell‘arte Carla Gozziho, autora vzývaného na počátku 20. století především avantgardou, její námět pochází z perského či mongolského Orientu, oblasti obdivované zejména stoupenci secese, libreto děj zasazuje do středověkého Pekingu a v příběhu zesiluje pohádkové či lépe řečeno mytologické prvky, oblíbené symbolisty, pro romantickou operu zásadní téma milenecké lásky zde obestírají tajemné motivy ledu, ohně, měsíce a slunce a erotická vášeň tu záhadně plane v těsném sousedství s prudkou, bezcitnou nenávistí, což bychom hledali spíše u děl inspirovaných dekadencí či psychoanalýzou.

    Avšak to, co přes veškerý modernismus dává Turandot punc romantické opery, je typický Pucciniho hudební jazyk. I v něm najdeme mnoho „výstředních“ prvků – od orientálních parafrází, přes brutální zvuk orchestru a disonantní harmonie až po divoce komplikované sborové a ansámblové scény, ale přece jen nade vším vítězí Pucciniho mistrovská melodická invence v duchu odkazu jeho velkých italských operních předchůdců, zároveň ovšem zcela originální, nezaměnitelná, zkrátka pucciniovská.

    Z našeho e-shopu

    Program Turandot - AJ

    programová brožura k inscenaci Turandot

    100 Kč