Příhody lišky Bystroušky
Opera

Příhody lišky Bystroušky

Leoš Janáček

Víte, že zvířata mají docela lidské touhy? (A naopak...)

Národní divadlo
Pro celou rodinu
Česká klasika
Tradiční zpracování
Oblíbený titul

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

2 hodiny 10 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V češtině, české, anglické titulky

Premiéra

20. březen 2014

Janáčkova slavná „filozofická revue“ o zvířatech a lidech, o touze, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou.

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Autor libreta
Leoš Janáček
Hudební nastudování
Robert Jindra
Choreografie
Jana Hanušová
Sbormistr Kühnova dětského sboru
Jiří Chvála
Dramaturgie
Ondřej Hučín

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla
Kühnův dětský sbor
Balet Opery Národního divadla

Do Příhod lišky Bystroušky vtělil téměř sedmdesátiletý Leoš Janáček svou lásku ke stále se obnovující přírodě, jejíž je lidský i zvířecí jedinec pouhou dočasnou, a přesto krásnou a úctyhodnou součástí. Vznikla opera kypící hravostí, vtipem, divokostí, zamilovaností, smutkem, moudrostí - prostě plnokrevným životem. Její originální námět našel Janáček v ilustrovaném novinovém seriálu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který vznikl na základě náhodou objevených karikaturních kreseb Stanislava Lolka. Postavit na operní jeviště vedle lidí také lišku, komára, žábu nebo slepice bylo na svou dobu nevídané a troufalé - ale takový už věčně provokující a experimentující Janáček byl...

Dnes platí toto Janáčkovo dílo ve světě za jednu z nejslavnějších českých oper a je uváděno stále znovu a znovu. Chvíli veselý a chvíli smutný příběh o lišce Bystroušce je titulem s velkým diváckým potenciálem. Svým vtipem, myšlenkovou hloubkou i emotivitou oslovuje dospělé publikum stejně jako svou malebností a výpravností mladší diváky. Ondřej Havelka ve své inscenaci na jedné straně hravě a poeticky ztvárňuje groteskní zvířecí svět i svět rázovitých lidiček, na druhé straně však také míří pod povrch pouhé malebnosti a ukazuje, že mezilidské vztahy ani v této Janáčkově opeře zdaleka nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát.

Hlavním mediálním partnerem inscenace je Česká televize.

Fotografka inscenace Hana Smejkalová 

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Příhody lišky Bystroušky (ČJ)

programová brožura k inscenaci Příhody lišky Bystroušky

70 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo zahájilo prodej vstupenekna červen 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na Hlavní pokladně ND na Nové scéně (ostatní pokladny zůstávají uzavřeny). 

V souladu s nařízením vlády ČR ze dne 10. května 2021 o konání hromadných kulturních akcí ve vnitřních prostorách jsou návštěvníky těchto představení stanoveny tyto podmínky

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.