Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Jana Hanušová

Jana Hanušová

Biografie

Jana Hanušová vystudovala na hudební fakultě pražské AMU obor taneční pedagogika. Jako tanečnice spolupracovala s řadou pražských divadel, v letech 1974–1989 zejména s Národním divadlem v Praze (činohra, balet i opera), byla v angažmá v souboru Baletu Československé televize, tančila ve filmech (např. Amadeus Miloše Formana).

Jako asistentka profesora Františka Bonuše se zúčastnila zahraničních festivalů v Dánsku, Anglii, Francii a USA. Od roku 1999 pracuje jako choreografka především v činoherních divadlech, operetě a muzikálu (Hudební divadlo Karlín, divadlo ABC, Divadlo na Vinohradech, Divadlo Pod Palmovkou, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo J. K. Tyla v Plzni ad.).


FILM A TELEVIZE

Její choreografie jsou žádané také v televizi, ve filmu i v reklamě. Spolupracuje s režiséry jako jsou Hana Burešová, Petr Kracik, Milan Schejbal, Otto Ševčík, Jiří Menzel, Petr Svojtka, Miroslav Hanuš. S Ondřejem Havelkou navazuje v Bohémě ve Státní opeře Praha na předchozí choreografickou spolupráci při muzikálu Má férová Josefína (Martin Vačkář, na motivy Vladislava Vančury, Hudební divadlo Karlín, 1993) a operách Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany (2006) a dvojtitulu s Pucciniho aktovkou Gianni Schicchi a Leoncavallovými Komedianty (2008, Národní divadlo Brno).

Je spoluzakladatelkou originálního pohybového divadla Veselé skoky. V současné době je docentkou katedry činohry DAMU, kde vyučuje tanec, step a jevištní pohyb.