Opera
Národní divadlo Brno

Příhody lišky Bystroušky

Leoš Janáček
Národní divadlo
Opera Festival 2020

Od 22. 10. 2020 do odvolání jsou dle vládních nařízení uzavřeny všechny pokladny Národního divadla.

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Soubor

Národní divadlo Brno (Brno)

Nastudování

V češtině, české, anglické titulky

Premiéra

17. listopad 2018

Opera Festival 2020

Představení Janáčkovy opery Národního divadla Brno v rámci 14. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2020 (www.festival-opera.cz).

Každá Janáčkova opera je originálem a nejinak tomu je v případě Bystroušky, kde se na jevišti prolíná svět lidský s tím zvířecím.

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

O inscenaci

Sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno
Dětský sbor Brno

Příroda kolem mne opsala kruh, který nemohu překročit, sedím v něm a učím se milovat život. Opera Bystrouška je lyrická a melodická, jiskří humorem, laskavým a trošku janáčkovsky pichlavým zároveň a zaujme zemitostí a laskavou životní filozofií o věčném koloběhu života. Na počátku příběhu o mazané lišce, bylo rozhodnutí brněnské redakce Lidových novin přinášet svým čtenářům kreslené obrázky s vtipným textem.

Domácnost u Janáčků patřila k pravidelným čtenářům Lidových novin a skladatele kreslené příběhy zaujaly, ale z původních kapitol seriálu jich vybral jen deset. Těsnohlídkovo vyprávění končí svatbou Bystroušky a Zlatohřbítka. Janáček se však oproti původní předloze odhodlal k závažné změně a nechal hlavní postavu zemřít, neboť jako pravý dramatik cítil potřebu katarze.

Přibližná délka představení včetně jedné přestávky: 2 hodiny

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.