Opera
Národní divadlo Brno

Příhody lišky Bystroušky

Leoš Janáček
Opera Festival 2020

Základní informace

Soubor

Národní divadlo Brno (Brno)

Nastudování

V češtině, české, anglické titulky

Premiéra

17. listopad 2018

Opera Festival 2020

Představení Janáčkovy opery Národního divadla Brno v rámci 14. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2020 (www.festival-opera.cz).

Každá Janáčkova opera je originálem a nejinak tomu je v případě Bystroušky, kde se na jevišti prolíná svět lidský s tím zvířecím.

Tvůrci

O inscenaci

Sbor a orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno
Dětský sbor Brno

Příroda kolem mne opsala kruh, který nemohu překročit, sedím v něm a učím se milovat život. Opera Bystrouška je lyrická a melodická, jiskří humorem, laskavým a trošku janáčkovsky pichlavým zároveň a zaujme zemitostí a laskavou životní filozofií o věčném koloběhu života. Na počátku příběhu o mazané lišce, bylo rozhodnutí brněnské redakce Lidových novin přinášet svým čtenářům kreslené obrázky s vtipným textem.

Domácnost u Janáčků patřila k pravidelným čtenářům Lidových novin a skladatele kreslené příběhy zaujaly, ale z původních kapitol seriálu jich vybral jen deset. Těsnohlídkovo vyprávění končí svatbou Bystroušky a Zlatohřbítka. Janáček se však oproti původní předloze odhodlal k závažné změně a nechal hlavní postavu zemřít, neboť jako pravý dramatik cítil potřebu katarze.

Přibližná délka představení včetně jedné přestávky: 2 hodiny