Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Činohra

ND Talks: Inventura I

Setkání s Danielem Špinarem (nejen o roli uměleckého šéfa Činohry)

Nová scéna - foyer
ND+
Setkání, diskuze
Zdarma
Mládež

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna - foyer

Přibližná délka představení

1 hodina 30 minut, bez přestávky

Série debat, diskusí a přednášek, v nichž zrekapitulujeme poslední léta v Národním divadle –⁠ a zároveň se pokusíme vyhlédnout i mimo jeho zdi.

Letošní sérii ND Talks, tentokrát s podtitulem „Inventura“, zahájíme diskusí s Danielem Špinarem, který působí sedmým rokem jako umělecký ředitel Činohry Národního divadla a na konci této sezony svou pozici opustí.

Před sedmi lety nastoupil do funkce s koncepcí „Nová krev“, která přinesla celou škálu nových participačních programů a dramaturgických změn. Zahájil tak svébytnou éru, v níž vznikly doprovodné programy ND+, na mezinárodní scéně se etabloval festival Pražské křižovatky a Národní divadlo se stále intenzivněji angažovalo jako společenská a ideová platforma, která není lhostejná vůči světovému dění.

Do jaké míry lze mluvit o proměně činoherní scény ND v posledních šesti divadelních sezonách a v jakém smyslu? Jak se změnil program Národního divadla a způsob jeho fungování? Ohlédneme se za úspěchy i překážkami, které Činohra ND pod vedením Daniela Špinara zaznamenala, které z jeho vizí naplnila a které bylo nutné opustit a proč.

Divadlo jako médium i jako instituce stojí v současném kulturním klimatu před nejednou výzvou a musí hledat dosud neznámé cesty, jak komunikovat s divákem. Doba environmentální, faktické a systémové krize a zejména pak pandemická situace ukázaly, jak důležitou roli sehrává kultura v životě člověka jako jednotlivce i v lidském společenství. Jaká je tedy současná pozice Činohry ND v rámci divadelní scény a jiných kulturních platforem v českém a mezinárodním kontextu?

Také o tom a mnohém dalším s vámi budeme rádi debatovat 25. října v 17.30 ve foyer Nové scény.

Zajímá nás, co na vytyčená témata řeknete vy, takže nám můžete kdykoliv psát své náměty či dotazy do chatu na adrese www.ndtalks.cz nebo na e-mail ndtalks@narodni-divadlo.cz. Setkání se můžete zúčastnit buď osobně v horním foyer Nové scény, anebo online opět na webu ndtalks.cz.

Více info na webu www.ndtalks.cz.

Termíny a témata:

25. října 2021 Setkání s Danielem Špinarem (nejen o roli uměleckého šéfa Činohry)
11. listopadu 2021 Herec a soubor v současném divadle
17. ledna 2022 Dramaturgie, provoz a zahraniční praxe
28. března 2022 Ekonomická a sociální situace lidí pracujících v divadle
23. května 2022 Pracovní podmínky v divadlech: Vize a utopie / Křest inventurního almanachu
12. června 2022 Poslední kapka krve

Sdílet na sociálních sítích