ND+

ND Talks – Emergency briefing: Maďarsko

Emergency briefing: Maďarsko

ND+

Základní informace

Nastudování

V angličtině

Místo konání

foyer Nové scény

V prosinci 2019 schválil maďarský parlament i přes odpor opozice kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. Proti právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů. Zákon totiž zásadním způsobem ovlivní situaci tamějších nezávislých divadel i jiných umělců napříč kulturním spektrem. Je situace opravdu tak vážná? K čemu má sloužit nová maďarská Národní kulturní rada? A můžeme i my – čeští divadelníci – situaci nějakým způsobem ovlivnit?

O inscenaci

Činohra Národního divadla pořádá další Emergency briefing. Jeho cílem je upozornit na současnou situaci v Maďarsku, vyjádřit solidaritu s maďarskými divadelníky a pobavit se rovněž i o tom, zda je možné maďarským kolegům pomoci. O tom, jak se situace v Maďarsku vyvíjí a jak se maďarští umělci vyrovnávají se současnou politickou situací, budeme hovořit s hlavním hostem Zoltánem Imelym z Asociace scénického umění (FESZ) a nezávislého Studia K.

Druhým hostem bude Emil Rothermel, student pražské DAMU, jeden z autorů otevřeného dopisu řediteli ND Janu Burianovi proti přítomnosti maďarského premiéra Viktora Orbána na otevření Státní opery v Praze.

Meeting je přístupný divadelníkům i běžnému publiku.

V angličtině. Vstup zdarma.

Diskuze proběhne ve foyer Nové scény, bude streamovaná na facebookové stránky Činohry a Nové scény, dotazy je možné klást on-line.

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní), cena za hodinu parkování je 50 Kč. Od 1. března 2020 bude pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze buď nedaleký parking u historické budovy ND, nebo hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).