Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera Nova 2024 – Motýli z TerezínaOpera Nova 2024 – Motýli z Terezína
Koncert

Motýli z Terezína

Charles Baumstark

18. a 19. června 2024

Státní opera sborový sál
Festival Opera Nova
Světová premiéra
Pro školy
Rezervace nutná

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera sborový sál

Přibližná délka představení

1 hodina, bez přestávky

Představení se hraje ve Velkém sborovém sále Státní opery. Sraz je 15 minut před začátkem představení před provozním vchodem Státní opery, Legerova 75.

Více informací o festivalu: Festival Opera Nova 2024

Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Festival navazuje jak na předchozí ročníky v letech 2018 a 2019, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

Tvůrci

Režijní a pohybová spolupráce
Eliška Hrubá Toperczerová

O koncertu

Historie nám ukazuje, že jako lidstvo máme tendenci zapomínat na svou minulost a na to, co je v životě podstatné. To, co dětem v terezínském koncentračním táboře pomáhalo přežít, by pro nás mělo být inspirací a podnětem k tomu, abychom aktivně přemýšleli, jak řešit mnohé problémy, kterým dnes čelíme. Opera vyzývá diváky k zamyšlení nad tím, že stát nohama na zemi a přitom si zachovat představivost a zdravý „vnitřní svět“, to jsou základní kameny, kterými je třeba dnes dláždit cesty, po kterých zítra naše děti půjdou.

Motýli z Terezína je opera pro děti, jejímž autorem je skladatel a dirigent Charles Baumstark a libreto k ní napsala violoncellistka Lola Ramirez Casanova, která se rozhodla věnovat výzkumu umělecké činnosti v terezínském koncentračním táboře. V roce 2021 zahájila ve spolupráci s hudební školou v Anjou Bleu vzdělávací projekt „Et Terezín Chantait (A Terezín zpíval…). Cílem projektu bylo zvýšit povědomí dětí o šoa a zároveň využít operu Brundibár jako pedagogickou pomůcku pro výuku v pěveckých třídách hudební školy. Po pedagogickém a lidském úspěchu projektu se hudební škola v Anjou Bleu rozhodla v tomto směru bádání pokračovat a projekt rozšířit. Požádala tedy Charlese Baumstarka o novou operu pro děti a napsání libreta bylo svěřeno Lole Ramirez Casanova.

Inspirována každodenním životem těchto „malých dušiček“ v Terezíně, autorka operu nakonec koncipovala tak, že vsadila na dvojí plán: za určitou zdánlivou lehkostí textu jsou Motýli z Terezína především bránou k diskuzím, otázkám a úvahám. Jádrem poslání opery je klást si otázky o budoucnosti ve světle minulosti.

Představení vzniklo ve spolupráci s projektem Národního divadla Musica non grata, za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Sdílet na sociálních sítích