Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
MefistofelesMefistofeles
Opera

Mefistofeles

Arrigo Boito

Faustovský příběh v sugestivním operním zpracování s jedinečnými sborovými scénami a fascinující démonickou basovou titulní postavou

Státní opera
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

3 hodiny 10 minut, 2 přestávky (20 minut)

Nastudování

v italštině, české, anglické titulky

Premiéra

22. leden 2015

Mefistofeles je jediným dokončeným dílem skladatele a básníka Arriga Boita. Nabízí úžasné sborové scény, jako jsou například mystický chór v prologu opery či čarodějnický sabat v 2. dějství, a také titulní roli, která je jedinečnou příležitostí pro basisty. Ti si od začátku 20. století předávají pomyslnou štafetu, na jejímž začátku stál legendární basista Fjodor Šaljapin nebo neméně legendární český basista Vilém Zítek.

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

Tvůrci

Světelný design
Daniel Tesař
Pohybová spolupráce
Igor Vejsada
Sbormistr sboru Pueri gaudentes
Libor Sládek

O inscenaci

Sbor Státní opery
Orchestr Státní opery
Balet Opery Národního divadla
Chlapecký sbor Pueri gaudentes

Arrigo Boito prohlašoval, že dokonalá opera vzejde pouze z velikého a hlubokého básnického díla. Tímto básnickým veledílem byl pro něho Goethův Faust. Na rozdíl od dosavadních zhudebnění Goethova veledíla se ale neomezil jen na první díl, následoval Goetha i do druhého dílu jeho dramatu, na císařský dvůr a do antiky. I když řadu významných scén i postav musel vynechat, výsledkem bylo téměř pětihodinová opera. Premiéra 5. 3. 1868 v milánské La Scale patří k nejbouřlivějším skandálům v operní literatuře. Boito partituru radikálně upravil a zkrátil; novou verzi uvedlo 4. 10. 1875 Teatro Comunale v Bologni a byl to okamžitý úspěch. Definitivní podobu dostal Mefistofeles v roce 1881 při svém triumfálním návratu do La Scaly. Mefistofeles je Boitovou operní prvotinou i labutí písní. Několik dalších oper, které rozpracoval, jako třeba operu Nerone, nikdy nedokončil. Mefistofeles byl nicméně ve své době v Itálii i zahraničí tak obrovsky populární, že stačil k tomu, aby slavná univerzita v Cambridge udělila Boitovi čestný doktorát hudby.

V Praze byl Mefistofeles poprvé uveden v únoru 1881 ve Stavovském divadle. Tato inscenace byla přenesena i do nově otevřeného Nového německého divadla (dnes Státní opera), a to v letech 1888 a 1897. V Národním divadle byl Mefistofeles poprvé uveden 9. 12. 1885, poté v roce 1896 a nakonec v letech v letech 1936 a 1942 s legendárním basistou Vilémem Zítkem v titulní roli. Současnou pražskou inscenaci představila Státní opera v roce 2015 v nastudování úspěšného činoherního a operního režiséra Ivana Krejčího.

 

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících květen–říjen 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 60 kB)