Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Koncert

Symfonie č. 21, „Kaddish“

Mieczysław Weinberg

Musica non grata

Národní divadlo
Koncert
Musica non grata

Vážení diváci,
Národní divadlo prodává ve všech budovách vstupenky v plné kapacitě s výjimkou první řady.
Návštěvníci představení musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.
Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla a na pokladnách  Národního divadla.

Vyberte datum

  listopad 2021

  sobota 6. 11.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  1 hodina, bez přestávky

  Koncert v rámci cyklu Musica non grata, věnovaného hudbě skladatelů pronásledovaných totalitními režimy 20. století.

  Účinkující

  • 2021-2022

  Cyklus Musica non grata, věnovaný hudbě a autorům pronásledovaným totalitními režimy 20. století, obohatí tentokrát autor, který byl za svého života konfrontován jak s totalitou nacistickou, tak komunistickou. Polsko-ruský skladatel a klavírista Mieczysław Weinberg (1919–1996) ve svých dvaceti letech uprchl před nacismem z Polska do Běloruska a později do Moskvy, kde se ovšem kvůli židovskému původu i kvůli charakteru své hudby po válce setkal s tvrdým útlakem ze strany sovětských úřadů a v roce 1953 byl zatčen a obviněn z „buržoazního židovského nacionalismu“.

  Weinberg je dnes známý především díky své opeře Pasažérka z roku 1968, která se dočkala světové scénické premiéry teprve v roce 2010 v režii Davida Pountneyho. Právě opera Pasažérka je dokladem, jakou roli hrají ve Weinbergově hudební tvorbě – blízké Dmitriji Šostakovičovi – prožitky a vzpomínky na válečná léta a holocaust. Je to téma, které se ve Weinbergově hudbě vrací výjimečně často: protest proti válce a soucit s lidmi, kterým válka přináší nesnesitelné utrpení. „To téma jsem si nevybral já. Nadiktoval mi ho osud, tragický osud mých blízkých. Považuji za svou morální povinnost psát o válce, o strašlivém osudu, jaký připravilo lidem naše století.“

  Totéž platí i o Weinbergově posledním orchestrálním díle z roku 1991, Symfonii č. 21 s podtitulem „Kaddish“. Velká šestidílná Weinbergova symfonie prozrazuje lidskou i uměleckou spřízněnost s Dmitrijem Šostakovičem a lze ji označit za žalozpěv plný touhy po životě, bezmezného utrpení i nekonečné naděje. Autor věnoval svou Symfonii „Kaddish“ obětem povstání ve varšavském židovském ghettu za druhé světové války. Její uvedení v Národním divadle je českou premiérou tohoto výjimečného díla.

  Program:
  Mieczysław Weinberg:
  Symfonie č. 21 „Kaddish“

   

   

   

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo nabízí vstupenky na říjen 2021 až březen 2022.

  Od 1. října 2021 zahajujeme prodej vstupenek na představení do konce března 2022. Předprodej vstupenek na všechna představení (Baletu, Činohry, Laterny magiky a Opery) je v prodeji na 6 měsíců dopředu. 

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

  V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
  tyto podmínky.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Občerstvení v Národním divadle

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

  Nápojový lístek