Král Oidipús - hlavní vizuál
Činohra

Král Oidipús

Autor: Sofoklés

„Hledáš vraha, kterým jsi ty sám!“

Vyberte datum

 • duben
 • květen
 • červen
 • září
 • říjen
 • duben
  duben

  úterý 7. 4.
  19:00

  Zrušeno

  Základní informace

  Přibližná délka představení

  1 hodina 45 minut, bez přestávky

  Nastudování

  V češtině

  Premiéra

  5. prosinec 2019

  Představení s anglickými titulky:

  11. 5.15. 6.

  Králi Oidipovi mohl dlouho leckdo závidět jeho štěstí – rozluštil hádanku Sfingy, stal se respektovaným vládcem Théb a založil velkou rodinu. Zkrátka miláček bohů! Pak ale přišel strmý pád. Poznávaná minulost je totiž vždycky součástí přítomnosti a hodnotit dary Osudu můžeme pouze zpětně…

  O inscenaci

  Tragédie řeckého dramatika Sofokla zpracovává starou báji o krutém životním údělu muže, jenž nevědomky zabije svého otce a ožení se s vlastní matkou, aby se tak naplnila strašná předpověď delfské věštírny. Příběh vladaře, jenž musí nastolit řád i za cenu sebezničení. Na tomto základě vyvstávají otázky: Je možné vymanit se ze spárů věštby a utéct před vlastním osudem? A jak poznat, kdy se patří odejít, ztratit se, zmizet

  Král Oidipús upozorňuje na determinovanost lidského osudu a zároveň varuje, že soupeřit s daností je marný boj; jediné vysvobození z bludného kruhu je totiž hluboké poznání. V tom je hra stále aktuální. Jak tedy poznat sám sebe? Jak sám sobě nelhat a odvážně pohlédnout do tváře právdě?

  V naší inscenaci se před diváky odehraje nejen původní mytický příběh, ale taky detektivka, jejíž zápletka spočívá v odhalení původu samotného detektiva mocného krále Oidipa. Ačkoliv všichni v sále už tuší hroznou pravdu, musejí přihlížet tomu, kdy na ni přijde on sám. A jelikož Oidipův příběh je dobře znám, je královo tragické pátrání po vlastním osudu příležitostíznovu prožít očistný rituál poznání.

  Oidipús totiž začne se svým pátráním ve chvíli, kdy chce jako moudrý vladař pomoci svému lidu. V určitou chvíli začíná být zřejmé, že jediná cesta, která vede k očištění, je králova vlastní zkáza, protože v polis postavené na lži budou základy státu vždycky trochu shnilé.

  Fotograf inscenace: Patrik Borecký

  UPOZORNĚNÍ: V představení jsou použity tabákové výrobky a speciální kouřové a čichové efekty.

  Z našeho e-shopu

  Plakát Král Oidipús

  plakát k inscenaci Král Oidipús

  99 Kč

  Poslední kus skladem