Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera Nova 2024Opera Nova 2024
Opera

Kafkův dopis otci

Jiří Trtík
Nová scéna
Festival Opera Nova
Světová premiéra

Vyberte datum

  červen 2024

  sobota 15. 6.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Festival Opera Nova
  Světová premiéra

  čtvrtek 20. 6.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Festival Opera Nova
  Světová premiéra

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Přibližná délka představení

  1 hodina 20 minut, bez přestávky

  Premiéra

  Světová premiéra 15. června 2024

  Více informací o festivalu: Festival Opera Nova 2024

  Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Festival navazuje jak na předchozí ročníky v letech 2018 a 2019, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).

  Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

  O inscenaci

  Kafkův dopis otci je ambientní komorní opera o dvou dějstvích podle dopisu, který v roce 1919 Kafka napsal svému otci. Pokusil se v něm popsat příčiny a okolnosti jejich vzájemného nesouladu a vlastních životních nejistot a úzkostí, které z tohoto nesouladu pramenily. Opera mapuje Kafkovo dětství a dospívání ve strachu z despotického a zdánlivě všemocného a všudypřítomného otce. Kafka nemohl a nechtěl dostát otcovým představám o maskulinitě a sociálních rolích a svým vlastním způsobem se proti nim vzpíral. Kafka nachází svou životní svobodu v literární tvorbě. Právě prostřednictvím literatury Kafka z otcovy moci uniká, ale otec do jeho díla neustále vstupuje a je – jakkoli skrytě – jeho zdrojem a tématem.

  Kafka svůj dopis pro otce napsal v době, kdy už trpěl tuberkulózou, a snad se jeho prostřednictvím chtěl s touto problematickou postavou svého života vyrovnat, v rámci možností i usmířit. Dopis se k otci ovšem nikdy nedostal. Kromě určité klíčové osy životního příběhu významného spisovatele je ovšem Kafkův dopis otci i působivou výpovědí o výchově založené na strachu a uplatňování moci, o moci a nerovnováze vůbec, o problematických vrstvách maskulinity, o bolesti, kterou v dítěti – a později i v dospělém člověku, který si v sobě traumata dětství nese – zanechávají i na první pohled nevinné přezíravé poznámky, úsměšky, projevy netrpělivosti. Vztahy rodičů a dětí mají nezřídka ostré hrany. I to nám Kafkův příběh vyjevuje s obzvláštní působivostí.

  Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících květen–říjen 2024.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

  Ceník a provozní řád

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona