Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera Nova 2024 – Kafkův dopis otciOpera Nova 2024 – Kafkův dopis otci
Opera

Kafkův dopis otci

Jiří Trtík

15. a 20. června 2024

Nová scéna
Festival Opera Nova
Světová premiéra

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Přibližná délka představení

1 hodina 20 minut, bez přestávky

Premiéra

Světová premiéra 15. června 2024

Více informací o festivalu: Festival Opera Nova 2024

Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Festival navazuje jak na předchozí ročníky v letech 2018 a 2019, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

O inscenaci

Kafkův dopis otci je ambientní komorní opera o dvou dějstvích podle dopisu, který v roce 1919 Kafka napsal svému otci. Pokusil se v něm popsat příčiny a okolnosti jejich vzájemného nesouladu a vlastních životních nejistot a úzkostí, které z tohoto nesouladu pramenily. Opera mapuje Kafkovo dětství a dospívání ve strachu z despotického a zdánlivě všemocného a všudypřítomného otce. Kafka nemohl a nechtěl dostát otcovým představám o maskulinitě a sociálních rolích a svým vlastním způsobem se proti nim vzpíral. Kafka nachází svou životní svobodu v literární tvorbě. Právě prostřednictvím literatury Kafka z otcovy moci uniká, ale otec do jeho díla neustále vstupuje a je – jakkoli skrytě – jeho zdrojem a tématem.

Kafka svůj dopis pro otce napsal v době, kdy už trpěl tuberkulózou, a snad se jeho prostřednictvím chtěl s touto problematickou postavou svého života vyrovnat, v rámci možností i usmířit. Dopis se k otci ovšem nikdy nedostal. Kromě určité klíčové osy životního příběhu významného spisovatele je ovšem Kafkův dopis otci i působivou výpovědí o výchově založené na strachu a uplatňování moci, o moci a nerovnováze vůbec, o problematických vrstvách maskulinity, o bolesti, kterou v dítěti – a později i v dospělém člověku, který si v sobě traumata dětství nese – zanechávají i na první pohled nevinné přezíravé poznámky, úsměšky, projevy netrpělivosti. Vztahy rodičů a dětí mají nezřídka ostré hrany. I to nám Kafkův příběh vyjevuje s obzvláštní působivostí.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících červenec až prosinec 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

Ceník a provozní řád

Občerstvení na Nové scéně

Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona