Jakobín
Opera

Jakobín

Antonín Dvořák

Vyberte datum

 • duben
 • říjen
 • listopad
 • únor
  duben

  neděle 12. 4.
  14:00

  Zrušeno

  Základní informace

  Přibližná délka představení

  3 hodiny, 1 přestávka

  Nastudování

  V češtině, české, anglické titulky

  Premiéra

  8. říjen 2011

  Podstatnou roli v příběhu hraje tradičně oslavovaná česká hudebnost, láskyplný vztah Čechů k hudbě, která svou vřelostí a něhou dokáže obměkčit i nejzatvrzelejší srdce.

  Dvořákův Jakobín je jednou z nejoblíbenějších a nejuváděnějších českých oper. Příběh, líčící na jedné straně poměry českého maloměsta a na straně druhé návrat „podezřelého“ emigranta zpět do vlasti, bývá často chápán v naivistické nadsázce. Je ovšem spíše nesen – především díky Dvořákovu hudebnímu géniu – ve smíšené a nejednoznačné atmosféře melancholie, sentimentu, humorného nadhledu i sebeironie. Jako v mnoha jiných podobně laděných českých dramatických dílech končí i zde všechny nakupené a vyhrocené konflikty v pokorném, smířlivém a vlídném zmoudření.

  Tvůrci

  Autor libreta
  Marie Riegrová
  Choreografie
  Lucie Holánková
  Sbormistr
  Pavel Vaněk
  Sbormistr Kühnova dětského sboru
  Jiří Chvála
  Dramaturgie
  Beno Blachut
  Světelný design
  Daniel Tesař

  O inscenaci

  Orchestr Národního divadla
  Sbor Národního divadla
  Balet Opery Národního divadla
  Kühnův dětský sbor

  Do idealizovaného českého města na konci 18. století se z Paříže vrací hraběcí syn, který byl kdysi otcem vyhnán pro svou svobodomyslnost. Než je mu dovoleno, aby se se svým otcem smířil, musí spolu se svou ženou projít klubkem maloměstských intrik, které směřují místní obyvatelé jak vůči sobě samým, tak – kvůli podezření z „jakobínství“ – vůči hraběcímu synu Bohušovi a jeho ženě.

  Setkáme se s řadou klasických a oblíbených dramatických typů – se šťastně zamilovanými Jiřím a Terinkou, mezi něž se chce vklínit namyšlený purkrabí Filip, s mocichtivým hraběcím synovcem Adolfem či dobráckým učitelem Bendou.
  Školní scéna, v níž učitel Benda chystá s dětmi slavnostní kantátu na počest nového pána, pak patří po zásluze do zlatého fondu české opery.

  Fotografka inscenace: Hana Smejkalová

  Přibližná délka představení včetně 2 přestávek: 3 hodiny, dvě přestávky po 20 minutách.

  Z našeho e-shopu

  Plakát Jakobín

  plakát k inscenaci opery A. Dvořáka Jakobín

  70 Kč

  Vyprodáno