Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Zlatá Praha 2022
Ostatní

Divadelní dějství

Slavnostní premiéra dokumentárního filmu Jiřího Kyliána

Nová scéna
Zlatá Praha

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Rezervace vstupenek na www.festivalzlatapraha.cz.Slavnostní premiéra dokumentárního filmu Jiřího Kyliána, který dokumentuje zrození, život a smrt prvního divadla na světě zasvěceného tanečnímu umění.

O inscenaci

Jiří Kylián je jedním z nejvýznamnějších choreografů své generace. Většinu svého života (od roku 1975) strávil v Nizozemsku, a celých čtyřiadvacet let (1975–1999) byl uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater. Za jeho ředitelství byli do tohoto souboru pozváni významní choreografové z celého světa: Glen Tetley, Hans van Manen, William Forsythe, Ohad Naharin a mnoho jiných. Někteří v tomto souboru tančili, a tvořili zde své první choreografie: Mats Ek, Nacho Duato, Johan Inger, Paul Lightfoot, Alexander Ekman…

V roce 1987 NDT postavilo v Haagu pro svůj soubor vlastní divadlo. Byla to první stavba svého druhu na světě. Slavnostního otevření tohoto divadla se zúčastnila královna Beatrix, její manžel princ Claus, a mnozí přední představitelé tehdejšího kulturního a politického života Nizozemska. Architektem stavby byl dnes věhlasný nizozemský architekt Rem Koolhaas. Jednalo se o jeho úplně první realizovanou stavbu.

Skutečnost, že NDT mělo své vlastní divadlo a také soubor sestávající se ze tří ansámblů: NDT I pro tanečníky ve věku mezi 20 a 40 lety, NDT II pro mladé tanečníky, recentní absolventy konzervatoří, a NDT III pro seniory mezi čtyřicítkou a smrtí, dala této taneční skupině ojedinělý a mimořádný status. Přestože nové divadlo poskytovalo komplexní technické zázemí, prostory pro administraci a samozřejmě moderně koncipované baletní sály, bylo rozhodnuto, že bude strženo, aby udělalo prostor pro nové multifunkční kulturní centrum. Postupnému bourání tohoto objektu mezi 2015 a 2022, o kterém rozhodli představitelé města Haagu, předcházela řada sporů.

Tento nový, a ojedinělý snímek dokumentuje zrození, život a smrt prvního divadla na světě, zasvěceného tanečnímu umění. V jeho centru je rozhovor mezi Jiřím Kyliánem a architektem Remem Koolhaasem. Na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 2022 bude uveden ve světové premiéře.

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. října od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce března 2023.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní), který je od 3. prosince 2021 po generální rekonstrukci opět otevřen pro veřejnost. Ceník a provozní řád naleznete zde.

 

Občerstvení na Nové scéně

Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona