De Living, Foto: Birgit Hupfeld
Činohra

De Living

Nová scéna
Pražské křižovatky

Vážení diváci,

Národní divadlo hraje naplno a všechny zakoupené vstupenky tak zůstávají v platnosti. Ve vnitřních prostorách divadel je však zapotřebí nosit roušku či jinou podobnou ochranu úst a nosu. Příchod diváků, jejich pobyt v divadle i následný odchod organizuje divadlo ve speciálním režimu tak, aby byli návštěvníci jednotlivých sektorů od sebe odděleni a nemuseli se potkat ani v prostorách občerstvení, toalet či šaten. 

Děkujeme, že respektujete vládní nařízení spolu s námi a těšíme se na Vás.

Vyberte datum

  říjen 2020

  sobota 3. 10.
  20:00

  Zrušeno

  neděle 4. 10.
  20:00

  Zrušeno

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Poslední hodiny lidského života. Žena přichází domů – tak představení začíná. A její sebevraždou končí. Nebo je to naopak? Je možné poslední hodiny převyprávět v opačném pořadí a přivést ji zpět k životu?

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  O inscenaci

  Antigona, Ofélie, Hedda Gablerová...  Ženy, které v dějinách divadla spáchaly sebevraždu, byly vždycky trpící rebelky. Krásu tohoto postoje nejlépe vyjadřují jejich mrtvá těla. Publikum od začátku ví, že hrdinka na konci zemře, ale stejně se jde na hru znovu a znovu podívat. Ohromeně sledujeme přicházející smrt, vědomi si pocitu její nevyhnutelnosti. Není před ní úniku. Jsme svědky téže scény znovu a znovu – a tím zažíváme různé stránky politického a existenciálního sebeobětování a bezmoci. Je z toho cesta ven? Dokážeme se vymanit z fatálních následků za sebou jdoucích událostí?

  De Living zachycuje okamžiky před tím, než žena spáchá sebevraždu. Vidíme její poslední gesta, pokus zachovat normalitu, nejdřív odhodlání, pak zaváhání, touhu žít, kterou je třeba umlčet, a následně náhlou paniku tváří tvář nekontrolovatelné smrti. Na rozdíl od klasických her publikum neví, co ženu dohnalo k sebevraždě – o její minulosti se může jenom dohadovat. Dá se předpokládat, že to byla nešťastná láska. Nebo nezvládá společenský tlak? Anebo poslední chvíle jejího života spíš vypovídá o tragické zkušenosti lidstva v dystopické, přitom ale blízké budoucnosti?

  Její smrt může být výrazem všeobecné únavy, „masové nemoci“, jak to pojmenoval na začátku tisíciletí francouzský sociolog Alain Ehrenberg. Jenže co když její sklíčenost leží mnohem dál v minulosti – v dějinách, které jsou stejně bolestné jako zamlčované. Jak píše kamerunský politolog Achille Mbembe: na počátku stál mezinárodní obchod s otroky, kdy se lidé chovali k jiným lidem jako ke zboží, kdy stavěli bariéry, aby se nemuseli dělit o své bohatství. Brzo nebude většina lidí k užitku ani jako otroci.

  V předsmrtném okamžiku zápasíme se strachem z něčeho vnějšího, ale zároveň víme, že všechno, co děláme, nás připravuje na kolektivní sebevraždu, kterou přinese klimatický kolaps. Jakmile pochopíme, že divadlo pojednává o dnešku, je opakované zhlédnutí téže scény mnohem komplikovanější. Co když všechny hrozivé diagnózy naší doby jsou založeny na podvodech několika proroků, kteří v médiích šíří oblíbenou apokalyptickou náladu?

  Jenže i kdybychom dokázali obrátit čas, nejspíš bychom pořád nevěděli, co udělat jinak. Anebo přece jen existovala chvíle, kdy jsme mohli sebevraždě zamezit? Jak znovu sebrat sílu a překonat pocity bezmoci a paralýzy, které čím dál tím silněji ovládají naši společnost?

   

  Představení se uskuteční za finanční podpory Zastoupení vlámské vlády.

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona

  Partneři inscenace
  De Living
  Zastoupení vlámské vlády