Dalibor 01
Opera

Dalibor

Bedřich Smetana

Hrdina, nebo zločinec? Legendární rytíř Dalibor neváhá vzdorovat samotnému králi!

Národní divadlo
Oblíbený titul
Česká klasika
Vhodné k maturitě
Pro celou rodinu

Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.

Vyberte datum

  únor 2021

  neděle 14. 2.
  17:00

  Zrušeno

  sobota 20. 2.
  18:00

  Zrušeno

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  3 hodiny 10 minut, 2 přestávky 20 minut

  Nastudování

  V češtině, české, anglické titulky

  Premiéra

  27. červen 2019

  Příběh o rytíři Daliborovi z pera libretisty Josefa Wenziga volně vychází z oblíbené pověsti o rytíři, který si v žaláři krátil čas hrou na housle. Hlavním tématem Smetanovy opery je však spíše otázka, do jaké míry může nebo má člověk brát právo do vlastních rukou. Bedřich Smetana operu Dalibor komponoval v letech 1866–1867. Předpremiéra se uskutečnila 16. 5. 1868 v pražském Novoměstském divadle u příležitosti položení základního kamene Zlaté kapličky.

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  Hudební nastudování
  Jaroslav Kyzlink
  Pohybová spolupráce
  Alena Pešková
  Sbormistr
  Pavel Vaněk
  Dramaturgie
  Beno Blachut

  O inscenaci

  Sbor a Orchestr Národního divadla

  Příběh o Daliborovi sice vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, do všeobecného povědomí však vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se prý ve vězení naučil hrát na housle. Oblíbená pověst byla v minulosti zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli a stala se i základem libreta ke třetí Smetanově opeře. Dalibor je romantickou tragédií, v níž jsou hlavním hybatelem vášně. Nejprve divoká Daliborova touha pomstít smrt milovaného přítele a následně Miladina nesmiřitelná obžaloba Dalibora, jenž zabil jejího bratra. Její nenávist však záhy vystřídá stejně prudká vzájemná milostná vášeň. Ale na naplnění jejich lásky je už pozdě.

  Zpočátku nebyl Dalibor přijat odbornou kritikou zcela jednoznačně a potýkal se i s menším zájmem diváků. Ovšem od prvního provedení v Národním divadle roku 1886 byl již pravidelně uváděn a dočkal se bezmála jedenácti stovek představení. Pražská opera s ním slavila zahraniční úspěchy mj. ve Vídni, v Moskvě, Berlíně a Edinburghu. Jedním z prvních zahraničních nastudování Dalibora byla v roce 1897 vídeňská inscenace ctitele Smetanova díla Gustava Mahlera. Současnou inscenaci nastudovali hudební ředitel Opery ND, Jaroslav Kyzlink a režisér Jiří Nekvasil.

  Foto: Patrik Borecký

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Program Dalibor

  programová brožura k inscenaci Dalibor

  70 Kč

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.