Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
CoppéliaCoppélia
Balet

Coppélia

Česká premiéra 16. května 2024 ve Státní opeře

Státní opera

Vyberte datum

 • září
 • březen 2025
 • duben 2025
  září 2024

  sobota 14. 9.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  čtvrtek 19. 9.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  pátek 27. 9.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  sobota 28. 9.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  březen 2025

  neděle 30. 3.
  14:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  neděle 30. 3.
  19:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  duben 2025

  středa 2. 4.
  19:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  sobota 5. 4.
  14:00

  Nyní v prodeji jen na předplatné Více o předplatném

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Státní opera

  Přibližná délka představení

  2 hodiny 20 minut, 2 přestávky (20 minut)

  Premiéra

  16. květen 2024

  Balet o třech jednáních.

  Okouzlující rodinný balet pro diváky všech generací.

  Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

  O inscenaci

  V průběhu sto padesáti čtyř let od své premiéry v Paříži v roce 1870 procestoval balet Coppélia snad všechny země světa. Ve Státní opeře v Praze, v podání Baletu Národního divadla, je od 16. května 2024 inscenován v choreografické verzi Ronalda Hynda, která byla poprvé uvedena v roce 1985 v London Festival Ballet (English National Ballet).

   Coppélia vypráví o nástrahách milostných vztahů, a i když patří mezi tři nejvýznamnější tituly francouzského baletu 19. století (Giselle, La Sylphide, Coppélia), které se na jevišti dochovaly v „živé baletní tradici“, neumírají zde hrdinové pro nedostižnou lásku. Naopak – příběh je uzavřen happy endem, svatbou.

  Neobvyklým podnětem je postava Coppélie, domnělé dcery vynálezce mechanických strojů a hraček doktora Coppélia. Krásná dívka sedí každý den s knihou na balkoně vysokého domu a vzbuzuje pozornost nejen místních mládenců včetně Franze, ale i jeho snoubenky, žárlivé a podnikavé Swanildy. Nikdo netuší, že Coppélia je loutka, která čeká, až ji její tvůrce oživí. A zápletka? O svou duši má kvůli Coppélii přijít Franz! Jeho životní lekce končí šťastně – loutka zůstane loutkou, Franz díky Swanildě pozná svůj bláhový omyl a je zachráněn.

  Balet již v roce 1870 reflektoval pokrokovost a zdá se, že svým námětem umělého člověka předběhl dobu. Lidé konce 19. století byli okouzlení mechanickými hračkami a „oživlými“ stroji, pořádali světové výstavy, kde předváděli technické výdobytky.

  Coppélia byl tedy opravdu nový balet nové doby: byl usazen v realitě a reagoval na aktuální vědecký pokrok. Navíc zrcadlil národnostní myšlenku, revoluční ideje po roce 1848. Odehrával se v pohraniční rakouské korunní zemi, v Haliči. Skladatel Léo Delibes se inspiroval folklorní bohatostí regionu, v Coppélii poprvé uvedl na baletní scénu nejen polskou mazurku a maďarský čardáš, ale i českou polku.

  To všechno nám ve své půvabné verzi zanechal i Ronald Hynd. Svou Coppélii komponoval v úctě k tradici, pohybovému obsahu a tvůrcům, kteří jsou v rodokmenu inscenace zapsáni – Arthur Saint-Léon, Marius Petipa a Enrico Cecchetti.

  „Není tam žádný princ ani princezna, labutě ani spící krasavice. Jen dva venkované, chlapec a dívka, kteří se do sebe zamilují. Je to o životě… Myslím, že proto je ten balet tak úspěšný. Diváci se s tím jednoduchým půvabným příběhem mohou ztotožnit.“ 

  Ronald Hynd

  Světová premiéra: London Festival Ballet (English National Ballet), 1985

  Balet Národního divadla
  Žáci Baletní přípravky ND

  Orchestr Státní opery

  Foto a video galerie

   Sdílet na sociálních sítích

   Z našeho e-shopu

   Detail zboží

   Plakát Coppélia

   plakát k baletní inscenaci Coppélia

   249 Kč

   Vyprodáno

   Partneři inscenace
   Coppélia
   INVESTYN Partners, a. s.

   Praktické informace

   Kde si koupit vstupenky

   Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících červenec až prosinec 2024.

   Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

   Co si vzít na sebe?

   Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

   Parkování u Státní opery

   Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.

   Občerstvení ve Státní opeře

   Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
   Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

   Nápojový lístek (PDF, 60 kB)