Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera

Aida

Giuseppe Verdi

Strhující operní drama ze starověkého Egypta o lásce a zradě uprostřed války

Státní opera
Tradiční zpracování
Oblíbený titul
Historické téma
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny 45 minut, 1 přestávka 20 minut

Nastudování

V italštině, české, anglické titulky

Premiéra

2. červen 1994

O nefalšovaný egyptský kolorit scény se postaral významný egyptský malíř Hafíz Abdel Farghali, jehož tvorba vyjadřuje ojedinělým způsobem vazbu dnešní civilizace na dědictví doby faraonů.

Aida je jedním z nejslavnějších děl italského skladatele Giuseppa Verdiho. Vznikla u příležitosti otevření Suezského kanálu a od triumfální premiéry v káhirské opeře v roce 1871 patří tento romantický příběh o lásce a zradě na pozadí válečné vřavy ke stálicím repertoáru operních domů na celém světě.

Účinkující

  • 2021-2022

Tvůrci

O inscenaci

Sbor a Orchestr Státní opery
Balet Státní opery

Příběh lásky egyptského vojevůdce Radama a otrokyně Aidy, která je ve skutečnosti dcerou etiopského krále Amonasra, oslovuje stále operní publikum velkolepou výpravností a davovými scénami stejně jako intimním osobním dramatem. Aida se musí rozhodnout mezi věrností své vlasti a láskou k muži, který patří k utlačovatelům jejího národa. Mezi láskou a povinností se ocitne i Radames, když nakonec kvůli Aidě zradí svou zem. Giuseppe Verdi napsal Aidu na základě stručného operního konceptu francouzského egyptologa Augusta Marietta, který jej zpracoval na objednávku egyptského vicekrále u příležitosti otevření Suezského kanálu. Verdiho koncept okamžitě zaujal a přípravě díla věnoval velkou péči. Vypravil se dokonce přímo do Egypta, aby získal vlastní představu o této zemi a její kultuře. V Miláně si nechal vyrobit podle svých nákresů i staroegyptsky tvarované trubky, tzv. aidovky, které uplatnil ve snad nejslavnější sborové scéně vůbec, Triumfálním pochodu.

Premiéra současné inscenace se ve Státní opeře uskutečnila roku 1994. Jde o nejdéle nasazený titul současného repertoáru Státní opery a zároveň i o jednu z nejúspěšnějších inscenací souboru. Setkala se s velkým ohlasem i při dvou turné Státní opery Praha po Japonsku – v roce 2001 v roli Radama vystoupil tenorista světového formátu José Cura, v roce 2005 s naším souborem hostovala Maria Gulegina.

 Foto: Sergej Gherciu

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Aida

programová brožura k inscenaci Aida

70 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo nabízí vstupenky na srpen až listopad 2021.

Od 1. srpna 2021 je zahájen prodej vstupenek na listopad 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
tyto podmínky.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku u naší obsluhy předem

Nápojový lístek