Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera

Aida

Giuseppe Verdi

Strhující operní drama ze starověkého Egypta o lásce a zradě uprostřed války.

Státní opera
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny 45 minut, 1 přestávka (20 minut)

Nastudování

v italštině, české, anglické titulky

Premiéra

2. červen 1994

O nefalšovaný egyptský kolorit scény se postaral významný egyptský malíř Hafíz Abdel Farghali.

Aida je jedním z nejslavnějších děl Giuseppa Verdiho. Od triumfální premiéry v káhirské opeře v roce 1871 patří tento romantický příběh o lásce a zradě na pozadí válečné vřavy ke stálicím repertoáru operních domů na celém světě.

Účinkující

 • 2023-2024
 • 2024-2025

Tvůrci

O inscenaci

Sbor Státní opery
Externí Sbor
Orchestr Státní opery
Balet Opery Národního divadla

Příběh lásky egyptského vojevůdce Radama a otrokyně Aidy, která je ve skutečnosti dcerou etiopského krále Amonasra, oslovuje dodnes operní publikum velkolepou výpravností a davovými scénami stejně jako intimním osobním dramatem. Aida se musí rozhodnout mezi věrností své vlasti a láskou k muži, který patří k utlačovatelům jejího národa. Mezi láskou a povinností se ocitne i Radames, když nakonec kvůli Aidě zradí svou zem.

Verdi napsal Aidu na základě konceptu francouzského egyptologa Augusta Marietta, který jej zpracoval na objednávku egyptského vicekrále u příležitosti otevření Suezského kanálu. Verdiho příběh okamžitě zaujal a vypravil se i do Egypta, aby získal vlastní představu o této zemi a její kultuře. V Miláně si nechal vyrobit podle svých nákresů i staroegyptsky tvarované trubky, tzv. aidovky, které uplatnil ve slavném „Triumfálním pochodu“.

Premiéra současné inscenace se uskutečnila roku 1994. Jde o nejdéle nasazený titul současného repertoáru Státní opery a zároveň i o jednu z nej­úspěšnějších inscenací souboru. O nefalšovaný egyptský kolorit scény se postaral významný egyptský malíř Hafíz Abdel Farghali, jehož tvorba vyjadřuje ojedinělým způsobem vazbu dnešní civilizace na dědictví doby faraonů.

Fotograf inscenace: Sergei Gherciu

Vhodné pro publikum od 10 let.

Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Detail zboží

  Program Aida

  programová brožura k inscenaci Aida

  70 Kč

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících červen až listopad 2024.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u Státní opery

  Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.

  Občerstvení ve Státní opeře

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

  Nápojový lístek (PDF, 60 kB)