Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Alena Zemančíková: Zpětné zakreslení cesty

příběh Činohry Národního divadla od konce roku 1989 až do roku 2015
360

Skladem pouze 3 kusy

Popis produktu

Knižní novinka spisovatelky a publicistky Aleny Zemančíkové Zpětné zakreslení cesty je vyprávěním o pronikání nových témat a stylů do tvůrčího prostředí divadla, které je zavázáno vlasteneckou tradicí a povinností být přístupné všem.sleduje, jak se společenské události promítaly do divadelního organismu a jevištního díla. Dynamická doba zahrnovala otevření hranic, majetkové restituce, znovuotevření otázky vztahu Čechů a Němců, privatizace, vyrovnání s totalitami, rehabilitace umlčených umělců, návraty z emigrace, rozdělení Československa, finanční krize, politické aféry a pády vlád, vstup do Evropské unie. Politické dění v zemi bylo provázeno debatou o smyslu a významu Národního divadla v proudu globálních změn. 

Kniha Aleny Zemančíkové zaplňuje prázdné místo v dějinách Činohry Národního divadla – doposavad jsme neměli publikaci, která by zhodnotila pětadvacet porevolučních let největšího domácího činoherního souboru. Alena Zemančíková k tématu přistoupila s vášní a erudicí: její text bude jistě přínosný pro pamětníky i pro ty, kteří zmíněné roky vůbec nepamatují. Pracuje s dobovými dokumenty, záznamy, fotografiemi, recenzemi, s materiály veřejnými i méně známými a vytváří text napínavý a čtivý. Mnohé pobouří a leckdo se bude v knize hledat marně, ale tak je to s Národním divadlem vždycky – je to divadlo všech a nikdo není spokojen. Přeju knize hodně čtenářů a čtenářek otevřených, zanícených a přemýšlivých.“ (Marta Ljubková, šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla)

Autorka: Alena Zemančíková

Jazyk: český

Rok vydání: 2020

Vydal: Filip Tomáš – Akropolis

Formát: 360 stran, 230 x 180 mm

ISBN: 978-80-7470-292-1