Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Baletní dílny a semináře aneb Co se děje za oponou

Poodhalíme tajemství přípravy konkrétní baletní inscenace, vysvětlíme, ukážeme a zkusíte si sami… Balet Národního divadla připravil pro své malé (ale i velké) diváky specifické baletní dílny, které přiblíží jednu vybranou inscenaci z různých úhlů pohledu i profesí.

Pochopíte, o čem je titul, na který se chystáte do divadla. Setkáte se s tanečníky i členy inscenačního týmu. Možná budete překvapeni, kolik uměleckých profesí se podílí na přípravě konečného jevištního tvaru. Chcete-li včas vědět, kdy se bude konat další dílna, přihlaste se do Klubu přátel Baletu

Kde: v prostorách Baletu ND, Anenské nám. 2, Praha 1
Cena: 180 Kč za osobu 
Rezervace nutné na: balet@narodni-divadlo.cz nebo k.hanackova@narodni-divadlo.cz

Jednoduše Kylián

Jiří Kylián byl zvolen členem francouzské Akademie des beaux-arts, což je nejvyšší posta, kterou lze ve světě umění získat.

Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách, 25. dubna 2018, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategoriíí. Jsme na Jiřího Kyliána velice hrdí a vázíme si i možnosti uvést na jevišti čtyři jeho díla v rámci inscenace Kylián - Mosty času. Dozvíte se o jeho tvůrčích obdobích, rukopisu, milnících ...Just Kylián.

Dílnu Jednoduše Kylián doporučujeme dospělým a dětem od 12 let.

Aktuální termín: o aktuálním termínu budeme včas informovat 

Labutí jezero

Připravit se na zhlédnutí tohoto ikonického baletu se vyplatí. Spolu s předními sólisty Baletu ND vás naučíme rozlišit bílou a černou labuť, zaměříme se na princovu lásku, ale i zradu a přísahu. Víte, kdy hovořil Čajkovskij o minutě absolutního štěstí a že prvním choreografem Labutího jezera byl Čech? Zkusíte se proměnit v labutě i prince, ukážeme si adagio, pas de quatre, fouettes… Dílna pro fanoušky baletu téměř povinná.

Dílnu Labutí jezero doporučujeme dospělým a dětem od 5 let.

Aktuální termín: o aktuálním termínu budeme včas informovat  

Leonce & Lena

Choreograf Christian Spuck vytvořil celovečerní balet Leonce & Lena na motivy stejnojmenné satirické komedie Georga Büchnera. Na baletní dílně si povíme vše nejen o pohádce samotné, ale také o společenských přesazích a satirických momentech, které z baletu činí zážitek pro všechny věkové kategorie. Přijďte si na baletní dílnu pro všechny souvislosti, ale i střetnutí s hlavními hrdiny. Navíc – stejně jako Büchner cituje v originále své hry slavné spisovatele, používá Spuck citace ze známých choreografií. Je dobré být poučen… 
Navíc si povíme, zda a proč stojí za to žít.

Dílnu Leonce & Lena doporučujeme dospělým a dětem od 7 let.

Aktuální termín: o aktuálním termínu budeme včas informovat 

Nové dílny, které pro vás chystáme

Spící krasavice

Mistrovské dílo baletní klasiky, prubířský kámen dokonalosti každého renomovaného baletního souboru. Příběh zlem očarované princezny Aurory – Jitřenky –, která se probudí do nového života po stoletém spánku. Je láska nejmocnější zbraní? Můžeme zlo porazit? I o tom je příběh Spící krasavice… Přijďte se seznámit s tímto nesmrtelným baletem Petra Iljiče Čajkovského, s verzí Márcii Haydée i s předními sólisty Baletu ND, kteří vás inscenací provedou.

Vhodné pro děti od 6 let a dospělé. Více informací již brzy.

 Tutu je balerína

Tvůrčí dílna věnovaná baletu z hlediska kostýmu, jeho historie a vývoje, vlivu na taneční techniky a divadelní inscenace. Budeme se věnovat konkrétním kostýmním návrhářům, ukážeme si na tanečních ukázkách, jak kostým vzniká, co ho inspiruje, ovlivňuje – ale i omezuje. V neposlední řadě si zkusíte vytvořit svůj vlastní kostýmní návrh. Samozřejmě se setkáte s našimi předními sólisty a též s reálnými kostýmy z různých inscenací.

Vhodné pro děti od 6 let a dospělé. Více informací již brzy.

Čajkovského balety

Spící krasavice, Labutí jezero, Louskáček. Spolu se sólisty Baletu ND vás provedeme Čajkovského balety, utřídíme vám pas de deux a pas de quatre, symboly a gesta, motivy a variace, upozorníme na historické milníky, vyvrátíme vžité konvence, připravíme na zhlédnutí těchto děl. Víte, co se stalo v roce 1888, jak souvisí cukrovinky s baletem, zda v Labutím jezeře vystupuje Vodník, že Aurora není jen křižník a čemu Princové podléhají? 

VVhodné pro děti i dospělé. Více informací již brzy.