Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Baletní dílny a semináře aneb Co se děje za oponou

Poodhalíme tajemství přípravy konkrétní baletní inscenace, vysvětlíme, ukážeme a zkusíte si sami… Balet Národního divadla připravil pro své malé (ale i velké) diváky specifické baletní dílny, které přiblíží jednu vybranou inscenaci z různých úhlů pohledu i profesí.

Pochopíte, o čem je titul, na který se chystáte do divadla. Setkáte se s tanečníky i členy inscenačního týmu. Možná budete překvapeni, kolik uměleckých profesí se podílí na přípravě konečného jevištního tvaru. Chcete-li včas vědět, kdy se bude konat další dílna, přihlaste se do Klubu přátel Baletu

Kde: v prostorách Baletu ND, Anenské nám. 2, Praha 1
Cena: 180 Kč za osobu 
Rezervace nutné na: balet@narodni-divadlo.cz nebo k.hanackova@narodni-divadlo.cz

Labutí jezero

Ikonický klasický balet. Bílá a černá labuť. Čistota a pokušení. Princova láska i křivá přísaha. Temné jezero a ještě temnější nástrahy i kouzla… Dokáže princ Siegfried splnit slib, který dal své milované, nebo zradí a zaprodá svou duši? Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům a Crankova choreografie s Čajkovského hudbou vytvářejí dokonalý umělecký tvar.

Připravit se na zhlédnutí tohoto díla se vyplatí. Spolu s předními sólisty Baletu ND vás naučíme rozlišit bílou a černou labuť, zaměříme se na princovu lásku, ale i zradu a přísahu. Víte, kdy hovořil Čajkovskij o minutě absolutního štěstí a že prvním choreografem Labutího jezera byl Čech?

Zkusíte se proměnit v labutě i prince, ukážeme si adagio, pas de quatre… Tato dílna je pro fanoušky baletu téměř povinná.

Dílnu Labutí jezero doporučujeme dospělým a dětem od 5 let.

Aktuální termín: 31. října od 16.00. Hlásit se můžete ZDE.

Forsythe / Clug / Mcgregor

Tvorba všech tří choreografů na první pohled zaujme svou fyzickou náročností a pohybovými extrémy. 

Bylo by však chybou se domnívat, že se v jejich případě jedná jen o vyprázdněná prostná gymnastická cvičení. Stále se díváme na umění, které chce sdělovat, komentovat, provokovat, komunikovat, dotknout se. Nemůžeme nutně mluvit o abstraktním tanci, protože jak říká i sám McGregor – jak můžete mít abstraktní tanec, jak můžete mít tanec bez emocí, když na jeviště postavíte lidskou bytost?

Přijďte se na baletní dílně seznámit s tím, co svět současného baletu nabízí po stránce čistě taneční, tak i té myšlenkové a emocionální. Vydejte se s tanečníky na cestu a objevujte.

Vhodné pro dospělé a mladé diváky 12+. O aktuálním termínu budeme včas informovat. 

Jednoduše Kylián

Jiří Kylián byl zvolen členem francouzské Akademie des beaux-arts, což je nejvyšší posta, kterou lze ve světě umění získat.

Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách, 25. dubna 2018, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategoriíí. Jsme na Jiřího Kyliána velice hrdí a vázíme si i možnosti uvést na jevišti čtyři jeho díla v rámci inscenace Kylián - Mosty času. Dozvíte se o jeho tvůrčích obdobích, rukopisu, milnících ...Just Kylián.

Dílnu Jednoduše Kylián doporučujeme dospělým a dětem od 12 let.

O aktuálním termínu budeme včas informovat 

Leonce & Lena

Choreograf Christian Spuck vytvořil celovečerní balet Leonce & Lena na motivy stejnojmenné satirické komedie Georga Büchnera. Na baletní dílně si povíme vše nejen o pohádce samotné, ale také o společenských přesazích a satirických momentech, které z baletu činí zážitek pro všechny věkové kategorie. Přijďte si na baletní dílnu pro všechny souvislosti, ale i střetnutí s hlavními hrdiny. Navíc – stejně jako Büchner cituje v originále své hry slavné spisovatele, používá Spuck citace ze známých choreografií. Je dobré být poučen… 
Navíc si povíme, zda a proč stojí za to žít.

Dílnu Leonce & Lena doporučujeme dospělým a dětem od 7 let.

O aktuálním termínu budeme včas informovat 

Nové dílny, které pro vás chystáme

Vivat Čajkovskij

Spící krasavice, Labutí jezero, Louskáček. Spolu se sólisty Baletu ND vás provedeme Čajkovského balety, utřídíme vám pas de deux a pas de quatre, symboly a gesta, motivy a variace, upozorníme na historické milníky, vyvrátíme vžité konvence, připravíme na zhlédnutí těchto děl. Víte, co se stalo v roce 1888, jak souvisí cukrovinky s baletem, zda v Labutím jezeře vystupuje Vodník, že Aurora není jen křižník a čemu Princové podléhají? 

Vhodné pro děti i dospělé. Více informací již brzy.

Spící krasavice

Mistrovské dílo baletní klasiky, prubířský kámen dokonalosti každého renomovaného baletního souboru. Příběh zlem očarované princezny Aurory – Jitřenky –, která se probudí do nového života po stoletém spánku. Je láska nejmocnější zbraní? Můžeme zlo porazit? I o tom je příběh Spící krasavice… Přijďte se seznámit s tímto nesmrtelným baletem Petra Iljiče Čajkovského, s verzí Márcii Haydée i s předními sólisty Baletu ND, kteří vás inscenací provedou.

Vhodné pro děti od 6 let a dospělé. Více informací již brzy.

 Tutu je balerína

Tvůrčí dílna věnovaná baletu z hlediska kostýmu, jeho historie a vývoje, vlivu na taneční techniky a divadelní inscenace. Budeme se věnovat konkrétním kostýmním návrhářům, ukážeme si na tanečních ukázkách, jak kostým vzniká, co ho inspiruje, ovlivňuje – ale i omezuje. V neposlední řadě si zkusíte vytvořit svůj vlastní kostýmní návrh. Samozřejmě se setkáte s našimi předními sólisty a též s reálnými kostýmy z různých inscenací.

Vhodné pro děti od 6 let a dospělé. Více informací již brzy.