Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Zemřela Miloslava Fidlerová

2. 9. 2020

Opera
Se zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že 3. září 2020 zemřela v Bratislavě ve věku 98 let emeritní sólistka Opery Národního divadla, paní Miloslava Fidlerová.

Narodila se 28. dubna 1922 v Praze, kde absolvovala měšťanskou školu. Hře na klavír se učila zprvu soukromě u Albína Šímy a 1937–38 na pražské konzervatoři, kde v letech 1938–43 studovala zpěv u Louise Kadeřábka, později soukromě ještě u Emy Matouškové a Apolla Granforteho. Celá její pěvecká dráha je spjata s Národním divadlem. Ještě jako posluchačka konzervatoře byla Václavem Talichem přijata od 1. září 1941 jako sustentantka opery, od 1. srpna 1943 byla sólistkou opery. V angažmá setrvala do 31. prosince 1978, kdy odešla do důchodu. Zpočátku zpívala zejména role pro subretní soprán (Esmeralda v Prodané nevěstě, Lidka ve Dvou vdovách, Tebaldo ve Verdiho Donu Carlosovi). Díky přesnosti vokálního projevu a jevištnímu půvabu se záhy stala jednou z opor souboru a byly jí přidělovány i závažnější úkoly, které repertoár Národního divadla přinášel – Smetanova Vlčenka v Braniborech v Čechách, Mařenka v Prodané nevěstě, Jitka v Daliborovi, Anežka ve Dvou vdovách, Barče i Vendulka v Hubičce, Blaženka v Tajemství, Katuška i Hedvika v Čertově stěně, Dvořákova Terinka
v Jakobínu a Druhá lesní žínka v Rusalce, Beatrice ve Fibichově Messinské nevěstě, Janáčkova Jenůfa v Její pastorkyni a trojrole Málinka-Etherea-Kunka ve Výletech páně Broučkových, Hanička v Novákově Lucerně, Xenie v Musorgského Borisi Godunovovi i Dvořákovu Dimitriji, Marcelina v Beethovenově Fideliovi, Frasquita i Micaela v Bizetově Carmen, Taťána v Čajkovského Eugenu Oněginovi, Eva ve Wagnerových Mistrech pěvcích norimberských, Desdemona ve Verdiho Otellovi. Její pěvecké umění uchovávají snímky Československého rozhlasu a Supraphonu. Věnovala se také pedagogické práci, v letech 1969–78 vyučovala sólovému zpěvu na pražské, od roku 1978 na bratislavské konzervatoři. Dne 24. března 2007 byla umělkyni udělena Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru opera.

Čest její památce!

Sdílet na sociálních sítích