Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Zemřela Drahomíra Drobková

30. 6. 2022

Opera

Se zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že 30. června 2022 zemřela ve věku 87 let emeritní sólistka Opery Národního divadla, paní Drahomíra Drobková.

Drahomíra Drobková se narodila 29. února 1935 v Čáslavi. Zpěv studovala na brněnské konzervatoři pod vedením profesorky Milady Weinbergerové. Absolvovala v roce 1960. Svou kariéru zahájila v divadle v Banské Bystrici. V letech 1966–1983 byla členkou ostravského operního souboru, kde zpívala velké mezzosopránové úlohy, mj. Eboli ve Verdiho Donu Carlosovi, Amneris v Aidě, Azucenu v Trubadúrovi, Dorabellu v Mozartových Così fan tutte, Ortrudu ve Wagnerově Lohengrinovi, Adriana v Rienzim nebo Octaviána ve Straussově Růžovém kavalírovi. V Národním divadle debutovala 30. března 1966 jako Dvořákova Ježibaba. K dalším vystoupením byla pozvána na konci 70. let. Členkou pražského operního souboru byla v letech 1984-1994. V roce 2005 se na jeviště Národního divadla vrátila jako Stařenka Buryjovka v Janáčkově Její pastorkyni.  Vystupovala v operách Bedřicha Smetany (Panna Róza v Tajemství, Martinka v Hubičce nebo Radmila v Libuši), Antonína Dvořáka (Ježibaba v Rusalce), Giuseppa Verdiho (mj. Azucena v Trubadúrovi) nebo Giacoma Pucciniho (Suzuki v Madama Butterfly) nebo jako Bizetova Carmen. Účastnila se řady hostování souboru doma i v zahraničí (v roce 1991 vytvořila na festivalu ve finské Savonlinně roli Ježibaby ve Rusalce). 28. prosince 1987 získala cenu ministra kultury ČSR za mimořádný výkon v roli Azuceny ve Verdiho Trubadúru. Proslavila se také jako koncertní, oratorní a písňová pěvkyně; jako sólistka vystupovala s Českou filharmonií, se kterou interpretovala zejména díla českých skladatelů (Jan Dismas Zelenka, Antonín Dvořák, Leoš Janáček). Je držitelkou Ceny Thálie 1993 za roli Eboli ve Verdiho Donu Carlosovi. Podílela se také na řadě nahrávek (mj. B. Smetana: Tajemství, A. Dvořák: Král a uhlíř, Dimitrij, Rusalka, L. Janáček: Glagolská mše, V.  Novák: Lucerna).

Čest její památce!

Posední rozloučení se bude konat 7. července 2022 od 15.30 hodin v kapli sv. Petra a Pavla v Antošovicích.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích