Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Slavnostní otevření Centra fyzioterapie Baletu ND

6. 2. 2023

Novinky
Balet

Balet Národního divadla otevřel v Anenském areálu nové Centrum fyzioterapie

Otevření Centra fyzioterapie Baletu ND 3. 2. 2023 – foto: Martin Divíšek

Slavnostní otevření Centra fyzioterapie Baletu Národního divadla

„Pokud jste tanečník, tak bez ohledu na to, v jaké fázi své životní cesty jste nebo kde na světě se zrovna nacházíte, položíte-li ruku na baletní tyč, cítíte se jako doma.  Musíme být atlety, abychom mohli tančit – ale abychom se stali umělci, musíme být především tanečníky…“ Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND

Spolu s rostoucími interpretačními nároky baletní profese roste i potřeba rehabilitace, fyzioterapie, která je nedílnou a pevnou součástí přípravy tanečníka – a to i v kontextu jeho náročného pracovního roku, kdy tréninky a zkoušky probíhají každodenně šest dní v týdnu, o víkendech stejně jako ve všední dny se pak hrají představení.
Balet je velice specifická umělecká disciplína, která svou fyzickou náročností je srovnatelná s vrcholovým
sportem. Výhradním pracovním nástrojem tanečníka je totiž jeho tělo, v nárocích první scény tělo dokonalé, připravené, zdravé a ve vynikající kondici.
Navíc na profesionálního baletního umělce jsou kladeny často protichůdné nároky, vyplývající z odlišnosti klasického tréninku a technik moderních. To vyžaduje od tanečníků vynikající fyzickou formu a splnění těch nejvyšších nároků na tělesnou kondici, trvalou připravenost a zdatnost.

„Kontinuální péče o pohybový aparát profesionálních tanečníků je absolutně nezbytná,“ říká generální ředitel Národního divadla Jan Burian. „Odpovídající rehabilitační péče je nedílnou součástí baletní profese stejně,
jako je samozřejmou a nedílnou součástí přípravy vrcholových sportovců,“ dodává.

Všem dárcům patří opravdu velký dík!

Nové rehabilitační a fyzioterapeutické centrum zabezpečí základní diagnostiku (ve spolupráci s externími subjekty) a léčbu pohybového aparátu se zaměřením na prevenci, předcházení úrazům a řešení akutních bolestivých stavů. Integruje všechny potřebné činnosti do jednoho funkčního celku s odpovídajícími návaznostmi.
Centrum zahrnuje část s přístrojovou fyzikální terapií (různé typy elektroléčby, terapeutický ultrazvuk, přístrojová lymfodrenáž). Další je část posilovací a tělocvična vybavená na tréninky s přidanou externí zátěží (doplněná například o pomůcky zaměřené na propriocepci, což přispívá k lepšímu vnímání těla a zlepšení stability, nebo o cvičební pomůcky na plyometrický trénink, z něhož tanečníci benefitují při práci na technice skoků). Výrazným zlepšením je také pořízení nové konstrukce na workout, což umožní tanečníkům lepší možnost fyzické přípravy než doposud, zlepšení celkové resilience. Součástí fyzioterapie je kromě cvičení samozřejmě i manuální terapie (zaměřená na klouby a měkké tkáně – mobilizační a manipulační techniky, masáže). K dispozici je také sauna.

„Tanečníci ke svému umění potřebují fyzický fond a je třeba, aby si uvědomili, že kondice je jejich zodpovědnost,“ říká fyzioterapeutka souboru Baletu Národního divadla Adéla Jordáková.

Stejně jako bereme za samozřejmost, že existuje nádech (příprava, pravidelné tréninky, nastudování díla a výkon při představení), stojí za maximální profesionalitou Baletu ND i vedený výdech (fyzikální terapie, odborně vedená kompenzační a silová cvičení, lékařský dohled a psychická motivace a podpora). Věříme, že Centrum fyzioterapie Baletu ND prospěje členům souboru a umožní jim náležitou přípravu v rámci jejich profese.

Slavnostní otevření Centra fyzioterapie Baletu ND proběhlo v pátek 3. února 2023 v Anenském areálu.

  • Národní divadlo děkuje za velkou podporu Ministerstvu kultury ČR a Raiffeisenbank, bez jejíž pomoci by nebylo možno tento významný projekt realizovat.
  • Na profesionálním vybavení centra se podílel velkou měrou Mecenášský klub, prof. Dadja Altenburg-Kohl a paní Renata Sabongui.
  • Osobně navíc přispěli i mecenáši ND Ondřej Vozár a Jiří Děcký.

Všem dárcům patří opravdu velký dík!

foto: Martin Divíšek, Zdeněk Sokol

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích