Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Program Pražských křižovatek 2024 zveřejněn!

30. 5. 2024

Činohra
Festival Pražské křižovatky
Nová scéna

Na podzim 2024 proběhne již 7. ročník festivalu Pražské křižovatky a jako vždy nabídne program, který by žádný divadelní nadšenec neměl minout. Cílem festivalu je přivážet inscenace, které se věnují současným politickým problémům či otevírají diskusi nad širšími společenskými tématy. V letošním roce čekají diváky tři inscenace, které poutají pozornost právě svou tematikou, ale také výraznými režijními osobnostmi.

Letos půjde o Stefana Kaegiho a Rimini Protokoll s inscenací This Is Not an Embassy (Made in Taiwan), Milo Rau a NTGent přijedou se svou nejnovější produkcí Medea’s Children a poprvé se v Praze představí francouzsko-rakouská režisérka Gisèle Vienne a její velkolepá show Extra Life s Adèle Haenel v jedné z hlavních rolí. Můžete se těšit i na zajímavý doprovodný program a setkání s tvůrci.

Stefan Kaegi / Rimini Protokoll: THIS IS NOT AN EMBASSY (MADE IN TAIWAN)

Ačkoliv ho Čínská lidová republika považuje za svou provincii, Tchaj-wan je od roku 1947 oficiálně nezávislou republikou a od roku 1945 měl nějaký čas i své zastoupení v OSN. Po politickém sblížení USA a Čínské lidové republiky v 70. letech však Tchaj-wan přestala velká většina států uznávat jako nezávislý stát, a proto nemůže mít v těchto zemích jakékoli oficiální diplomatické zastoupení. Stefan Kaegi v rámci své rezidence v Tchaj-peji oslovil tři Tchajwance, aby společně vymysleli událost, která bude oficiálním otevřením tchajwanského velvyslanectví na divadelním jevišti. This Is Not an Embassy je portrétem této málo známé, ale geopoliticky a průmyslově zcela zásadní strategické země současnosti. Nenechte si ujít otevření tchajwanské ambasády na Nové scéně Národního divadla.

>> 6. a 7. listopadu 2024 od 20.00 na Nové scéně <<

 

Milo Rau / NTGent: MEDEA'S CHILDREN

Druhou inscenací tohoto ročníku je Medea’s Children dlouholetého šéfa belgického NTGent, které proslulo svou nekompromisní dramaturgií a politickou angažovaností. Milo Rau, který je od letošního roku novým uměleckým ředitelem festivalu Wiener Festwochen, přijede se svou zatím poslední inscenací, jíž pokračuje ve své kontinuální práci na antických řeckých tragédiích. Tyto základní stavební kameny evropského dramatu však výrazně reinterpretuje, rekontextualizuje a nahlíží na ně nekompromisně optikou dneška. Kromě toho se po osmi letech od inscenace Five Easy Piece’s, která se tehdy představila i pražskému publiku v divadle Archa, vrací k práci s dětmi.

V Medea’s Children šest dětí na jevišti rozpitvá jednu z nejslavnějších řeckých tragédií, ve které matka z pomsty zabije své děti. Režisér zde zkoumá možnosti práce s dětmi na jevišti a pomáhá si i událostí z poslední doby, kdy se matka na pokraji zoufalství skutečně rozhodla ze světa sprovodit sebe a své děti. Ona ale tento hrůzný čin přežila.
Skupina dětí bere tento krvavý kriminální případ a možná jeden z nejtemnějších narativů evropské kultury jako výchozí bod k zamyšlení nad sebou samými: nad rodinnou historií, prvními láskami i prvními setkáními se smrtí, nad touhami po budoucnosti a obavami z konce světa. Jak se dítě vyrovná s rozvodem rodičů? S nespravedlností, s koncem přátelství nebo s tlakem ve škole? Milo Rau ale nefantazíruje nad vnitřními světy mladých, pracuje přímo s nimi a jejich prožitky, dává jim na jevišti hlas a vy můžete být svědky tohoto vzácného mezigeneračního dialogu.

>> 9. listopadu od 20.00 a 10. listopadu 2024 od 13.00 na Nové scéně <<

 

Gisèle Vienne: EXTRA LIFE

Poslední inscenací letošních Pražských křižovatek bude Extra Life francouzsko-rakouské režisérky Gisèle Vienne. Režisérka, která vystudovala filosofii, hudbu a loutkové divadlo na slavné škole Charleville-Mézieres, všechny tyto vlivy neopakovatelným způsobem promítá do své tvorby.
Extra Life je příběhem dvou sourozenců, kteří se nad ránem ocitnou sami po dlouhém večírkovém tahu. V dětství je pojilo silné pouto, které ale bylo násilně přerušeno. Před dvaceti lety se stala tragická událost, která je oba silně poznamenala a nyní mají příležitost toto dávné trauma spolu znovu otevřít, postavit se mu tváří v tvář a třeba z něj nakonec vyjít i silnější.

Gisèle Vienne vytváří na jevišti prostor, který převrací čas, v němž vedle sebe mohou existovat přítomnost, minulost, budoucnost i vzpomínky, a přináší tak zcela nový svět vnímání. Mladí dospělí zde dostanou příležitost na nový začátek. Název inscenace Extra Life totiž mimo jiné odkazuje i k jakémusi životu „navíc“, životu „nad rámec“, je to šance na nový posttraumatický život. Kouzlo této inscenace spočívá i v tom, že je možné ji prožít zcela bez narativní linky sourozeneckého příběhu a nechat se unášet psychedelickou atmosférou, zcela jedinečným light designem a výjimečnou choreografií.

>> 19. a 20. listopadu 2024 od 20.00 na Nové scéně <<

 

Předprodej vstupenek na všechna představení festivalu začíná v sobotu 1. června 2024 na pokladnách ND i online na webu.

Sdílet na sociálních sítích