Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Program Opery v červnu

23. 5. 2021

Opera
Koncert
Oblíbený titul

Národní divadlo, v souladu s rozhodnutím vlády o rozvolnění opatření v kultuře, zahajuje předprodej vstupenek na červen 2021 – k dispozici online i na hlavní pokladně ND.

Zpět na jeviště se vrací oba operní soubory. Národním divadle se chystají během června reprízy Prodané nevěsty a Rusalky, do Státní opery budou diváci pozváni na opery Tosca a La traviata. Na své si v červnu přijdou i příznivci komorních koncertů. Těšit se můžete také na jedinečnou akci Národní na vodě, která představí sólisty a oba Orchestry Opery v netradičním prostředí – uprostřed Prahy, na řece Vltavě.

OPERNÍ PŘEDSTAVENÍ

Prodaná nevěsta

Na českou operu oper, Smetanovu Prodanou nevěstu se v Praze chodí již 155 let. Melodie příběhu o vypočítavých, směšných, ale i upřímně milujících postavičkách z jedné malé české vesnice zlidověly, příběh se stal národním dědictvím. A proto Prodanka jistě nesmí chybět u návratu do divadel po dlouhé koronavirové odmlce. Pokud jste na ní ještě nebyli, máte možnost se do Národního divadla vypravit 4., 6. nebo 24. června.

Rusalka

Dvořákova Rusalka je skutečným klenotem české opery, který si získává diváky po celém světě. Skladatelova vroucí melodika, něžná i dramaticky vypjatá, jeho mistrná práce s hudebními motivy a plnokrevná instrumentace orchestru spolu s pohádkovým libretem Jaroslava Kvapila, odkazujícím na prosté a zároveň nesmírně působivé Erbenovy balady, činí z Rusalky dílo přímo úchvatné krásy, oslovující publikum bez věkových hranic. V Národním divadle uvidíte Rusalku: 9. nebo 13. června.

La traviata
Verdiho nesmrtelné dílo patří k nejnavštěvovanějším titulům Státní opery vůbec - velké úspěchy slavila i v zahraničí včetně Japonska. Traviata byla na repertoáru dnešní Státní opery od samého počátku jeho existence, kdy do tehdejšího Nového německého divadla byla přenesena inscenace z německého Stavovského divadla. Přípitkový duet (Alfredo & Violetta) z prvního dějství patří k tomu nejznámějšímu, co v operním almanachu naleznete. 17. a 25. června si ji přijďte užít naživo do Státní opery.

Tosca
Opera o slavné zpěvačce Tosce, malíři Cavaradossim a policejním šéfovi Scarpiovi, odehrávající se v době napoleonských bojů proti Rakousku v Itálii, je jedním z nejhranějších operních titulů. Současná obnovená výprava s dramaticky sešikmenými, difúzně nasvícenými malovanými dekoracemi  pochází z dílny slavného českého scénografa Josefa Svobody z roku 1947 a v červnu 1999 ji obnovil jeho žák a tehdejší ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák. Věrná kopie výpravy, vytvořená ovšem již moderními technologiemi, přispěla k mimořádné popularitě této inscenace. Přijďte se i vy přesvědčit o jedinečnosti tohoto díla, a to: 5. a 10. června.

KONCERTY

Koncert konaný ve středu 16. června v Národním divadle bude věnován Petite messe solennelle  Gioachina Rossiniho v podání sólistů Marie Fajtové, Arnheiður Eiríksdóttir, Petra Nekorance, Jiřího Sulženka a Sboru Národního divadla.
Díla Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka pro sbor s instrumentálním doprovodem představí soubor Státní opery v pátek 18. června. A do Státní opery se 20. června můžete vypravit i na koncert z cyklu Musica non grata, který se zaměří na díla Pavla Haase, Viktora Ullmana, Franze Schrekera, Jaromíra Weinbergera a Ericha W. Kongolda.

Sdílet na sociálních sítích