Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Premiéra Baletu ND! FORSYTHE / CLUG / McGREGOR

12. 10. 2021

Premiérový titul
Balet
ND+

Bude-li tanec přinášet vždy jen očekávané, ustrne, ztratí svůj lesk a atraktivitu a upadne v zapomnění.

Forsythe / Clug / McGregor
Forsythe / Clug / McGregor

Unikátní triptych složený z děl věhlasných jmen současného baletu – Williama Forsythe, Edwarda Cluga a Wayna McGregora
. Jsou to tvůrci s jedinečným pohybovým rukopisem, kteří svou tvorbou reformovali či stále reformují definici baletu a jeho formy.
V centru pozornosti stojí tanečníci, jejich dokonalá těla zvládající i ty nejvyšší nároky tanečních technik s jistotou a fyzičností nejlepších atletů. Choreografové je inspirují k překračování hranic svých možností. A život na hraně je přece tak vzrušující!

1. premiéra, čtvrtek 14. října 2021 v 19.00
2. premiéra, pátek 15. října 2021 v 19.00

Nejbližší reprízy:
neděle 17. října 2021 ve 13.00 a v 18.00
sobota 30. října 2021 ve 14.00 a v 19.00

Inscenaci uvádíme ve Státní opeře.


The Second Detail
The Second Detail slavného Williama Forsytha je již druhým titulem tohoto choreografa, který má Balet ND tu čest si zapsat do svého repertoáru. Dílo vzniklo v roce 1991 v kanadském Torontu pro soubor The National Ballet of Canada na elektronickou hudbu Thoma Willemse, která doslova pulzuje životem a nekonečnou energií. Podobná je i Forsythova choreografie plná čitelných odkazů ke klasickému tanci, jehož pravidla ale tvůrce s radostí a nesmírným zaujetím zkoumá a porušuje. Kromě jasně strukturovaného pohybového slovníku se můžete těšit i na velice zajímavé kostýmy. Ten nejnápaditější přijde v samém závěru…!

Handman
Choreografie Handman Edwarda Cluga byla vytvořena pro mladé tanečníky souboru NDT 2 a byl to jejich entuziasmus a neopakovatelný tvůrčí esprit, který velmi silně ovlivnil výsledek. S podobnou vervou ke zkouškám přistoupili i naši tanečníci a dali dílu zase jinou tvář. Tu svou. Rytmický doprovod je náročný, vše musí být dotaženo do nejmenšího detailu, každý úhel, každý pohled, každé gesto. Edward Clug byl však již během prvních zkoušek na jevišti s tanečníky velmi spokojený, což je zajisté příslibem.

EDEN | EDEN
Posledním z trojlístku je dílo EDEN | EDEN britského autora Wayna McGregora. Ten se v roce 2005 nechal inspirovat operou Steva Reicha a Beryl Korot Three Tales, konkrétně částí Dolly. Balet si obdobně jako opera klade etické otázky, zejména ohledně klonování lidské bytosti. Téma, pro nějž se choreograf tak nadchl, že skladatele přesvědčil, aby mu poskytl práva použití hudby pro balet! Z biblického Edenu přichází na svět první žena, která prochází fascinující, mnohdy velmi tvrdou cestou a proměnou. Existenciální otázky, s nimiž jsou diváci konfrontováni, nejsou nutně jasně zodpovězeny. Své rozhřešení si totiž každý musí najít sám.


Dobrovodné programy Forsythe / Clug / McGregor
Aby pro vás byl zážitek ještě hlubší, seznamte se s inscenací na dramaturgickém úvodu, který proběhne půl hodiny před večerním představením 15. a 17. října v salonku A. Neumanna ve Státní opeře.
Chcete se o inscenaci dozvědět ještě více? Přijďte se na baletní dílně Forsythe /Clug /McGregor konané 17. října od 15.30 seznámit s tím, co svět současného baletu nabízí po stránce taneční, ale i myšlenkové a emocionální. Vydejte se s tanečníky na cestu a objevujte nové obzory. Hlásit se můžete na e-mailu k.hanackova@narodni-divadlo.cz.

foto: Serghei Gherciu
video: Marco Chiodi

Sdílet na sociálních sítích