Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Nová inscenace Susanne Kennedy zavítá v říjnu do Prahy

14. 5. 2023

Pražské křižovatky
Činohra

V květnu měl světovou premiéru projekt ANGELA (a strange loop) v režii Susanne Kennedy. Inscenace se představí v říjnu na festivalu Pražské křižovatky.

Brusel se 13. května 2023 stal místem premiéry velkého koprodukčního projektu německé inovátorky umění Susanne Kennedy s názvem ANGELA (a strange loop). Jedním z koproducentů je i Činohra Národního divadla a festival Pražské křižovatky. Je nám velkou ctí inscenaci přivítat v první „tourovací“ vlně u nás na Nové scéně v sobotu 14. 10. a v neděli 15. 10. 2023 ve 20.00. Autorka v každé své nové inscenaci posouvá hranice divadla a zkoumá hranice mezi živým uměním a technologiemi. Pracuje metodou, která popírá psychologické herectví, přesto se jí vždy daří vyvolat silnou atmosféru pomocí prostředků jako jsou herci pod maskami, redukovaná gesta, reprodukovaný zvuk, výrazné projekce. Vytváří odcizený svět připomínající rituál.  

V inscenaci ANGELA (a strange loop) se před našima očima odvíjí jeden ženský život v prostoru, který se neustále proměňuje, přepíná mezi skutečným a virtuálním. Angelu pozorujeme během bdění a spánku, narození a porodu, nemoci a jejího léčení, během stárnutí i umírání. Co dělá Angelu Angelou? Tvůrci se inspirovali společnou kolektivní zkušeností křehkosti života jednotlivce z dob pandemie a skrze individuální osud Angely, precizní zazoomování na její existenci tuto zkušenost analyzují. Susanne Kennedy a Markus Selg ve své umělecké práci zkoumají vztah mezi tělem, technologií, uměním a rituály. Navazují na posthumanistickou estetiku a multimediální přístup. ANGELA (a strange loop) nás zavede hluboko do otázek existence, identity, vědomí a povahy reality. Jde o poetickou, společenskou analýzu vedenou spíše skrze optiku nemocných než zdravých. Jak se komunita vypořádává s nemocí jednotlivce ze svých řad? Jak spolu žijeme a jak umíráme? Jakou péči věnujeme jeden druhému, když život končí?

Herci se pomalu ale jistě přibližují dokonalé, ač umělé realitě. Mluví synchronně a mírně mimo rytmus, jako by se snažili napodobit skutečný život. Digitální kultura a virtuální realita se hladce mísí se spiritualitou a filozofií. Kdo jsem a jaká je skutečná povaha skutečnosti?

Susanne Kennedy je jednou z nejinovativnějších divadelních tvůrkyň současnosti a byla oceněna Evropskou divadelní cenou. Touto inscenací, kterou svou práci poprvé představí v Praze, vytváří případovou studii toho, co to znamená být člověkem. ANGELA (a strange loop) je intenzivní vizuální výprava, která přináší zcela nový způsob prožívání divadla.

Foto a video galerie

    Sdílet na sociálních sítích