Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Laterna magika připravuje taneční film: New Normal

28. 4. 2021

Laterna magika

V těchto dnech probíhá na Nové scéně ND intenzivní natáčení: soubor Laterny magiky připravuje krátkometrážní film v žánru dance for camera, který divákům zpřístupní online ještě do konce sezony. Vznikne tak zároveň nová audiovizuální programová řada, kterou bude zastřešovat název Laterna for Camera. Film, který právě vzniká, nese titul New Normal.

A nebyl vybrán náhodou: „new normal“, neboli nový normál, je sociologický pojem definující stav, který nastane po prodělané změně. Film reaguje na aktuální situaci v širokém metaforickém ohnisku a svým způsobem předjímá stav nového normálu, k němuž nevyhnutelně spějeme, jako naději, příležitost a transformaci.

Režie filmu se ujal Jakub Jahn. Z jeho tvorby je známý umělecký dokument A Living Space věnovaný Robertu Wilsonovi a svéráznému uměleckému centru Watermill, spolupracoval také se 420PEOPLE. Choreografkou našeho dance for camera filmu je Nataša Novotná. Marek Cpin se přidal jako kostýmní výtvarník a scénograf a Karel Šimek jako světelný designér. Hudbu vytvořil na míru scénám a náladám Prokop Korb a ve filmu vystupuje také mladičká úspěšná písničkářka Amelie Siba.

Natáčení filmu probíhá na Nové scéně Národního divadla, jež je prostorem i symbolem procesu. Její architektonické řešení, kdy je ústředním prvkem schodiště a jednotlivá patra na sebe navazují v otevřeném prostoru, připomíná kmen stromu, který dole koření a lze dojít k jeho živé koruně. Na různých místech se v naší vizi proměňují lidé, jejich chování, jednání, interakce. Horní foyer zalité světlem ze všech stran kontrastuje s ponurými záhyby a stísněností přízemí. Unikátní architektura Nové scény je sama o sobě scénografií inspirující choreografické řešení i filmovou obraznost.

Žánr dance for camera, který můžeme volně přeložit jako tanec na kameru, je uměleckou fúzí filmu a choreografie. Vzniká podobným způsobem jako film, ale jeho hlavní složka je pohybová. Nejde o pouhý záznam choreografie nebo tanečního vystoupení, tanec a pohyb je od počátku formován okem kamery. Dynamika střihu je filmová, v pohybu se často ocitají interpreti, kamera i prostředí.

Laterna for Camera je nově vznikající koncepce a programová řada, kterou by Laterna magika ráda zahájila tvorbu audiovizuálních děl. Původním záměrem bylo vytvořit v době, kdy není možné vystupovat naživo před publikem, jeden taneční film, který by byl dárkem členům souboru i divákům, pomyslnou tečkou za letošní komplikovanou sezonou. Pandemie byla impulzem, který nás ale inspiroval ještě dál. Nabízí se tu možnost dát pod hlavičkou Laterny magiky prostor dalším tvůrcům, kteří mohou využít médium filmu i audiovizuální tvorby obecně: výtvarného a digitálního umění, hudby, performance v nejširším smyslu. Laterna for Camera je dalším krokem otevírání Laterny magiky novým kontaktům, spolupracím a uměleckým spojenectvím.

 

Sdílet na sociálních sítích