Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Kouzelný cirkus slaví 45 let od premiéry

11. 4. 2022

Laterna magika

Laterna magika oslavuje už neuvěřitelných 45 let nepřetržitého uvádění inscenace Kouzelný cirkus. Tento symbolický příběh o putování dvou klaunů za neuchopitelnou krásou, který je zábavnou podívanou i podobenstvím o životě, měl premiéru 15. dubna 1977.

Umělecký šéf Laterny magiky prof. Josef Svoboda přizval k tvorbě celovečerní inscenace režiséra Evalda Schorma, který byl v té době pro režim na černé listině. Evald Schorm shromáždil výjimečně kreativní tým umělců, ti se podíleli na scénáři, tvorbě a režii dílčích částí podle svého oboru, a přitom vytvořili harmonický tvůrčí kolektiv. Pod Kouzelným cirkusem jsou podepsány takové osobnosti jako například zakladatel Černého divadla Jiří Srnec, výtvarník a režisér Jan Švankmajer, kameraman Emil Sirotek, výtvarník Zdenek Seydl, hudební skladatel Oldřich František Korte, mistr zvuku Ivo Špalj nebo choreografové Karel Vrtiška, Jiří Hrabal, Vlastimil Jílek, Josef Koníček, František Pokorný a Inka Vostřezová.

Kouzelný cirkus byl nejprve uváděn v tehdejším sídle Laterny magiky v paláci Adria, jistou dobu se hrál také v Paláci kultury, aby v roce 1983 natrvalo zakotvil na Nové scéně Národního divadla a zůstal s ní už natrvalo spjatý.

V inscenaci se dodnes používají originální filmové sekvence ze 70. let, takže na diváky z plátna shlíží původní obsazení: Venuše Ivanka Kuchařová, Svůdce Pavel Veselý a klauni Josef Kotěšovský a Vladimír Pohořelý. Za uplynulých 45 let se v titulních rolích představilo 25 Smutných, 22 Veselých klaunů, 25 Svůdců a 33 Venuší.

Inscenace navštívila 17 zemí a 50 měst po celém světě. Nejčastěji mířily zájezdy do Evropy, především do Německa, ale Kouzelný cirkus se hrál také v New Yorku, v Montrealu, v Tel Avivu a v Jeruzalémě. Poslední turné se uskutečnilo v roce 2015 do Řecka.

Představení, které se na Nové scéně uskuteční přesně v den 45. výročí premiéry, tedy 15. dubna 2022, bude 6 495. reprízou. Jubilejního počtu 6 a půl tisíce repríz dosáhne Kouzelný cirkus v září.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích