Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Křtíme album! Jásejte s Bakchantkami...

2. 4. 2024

Činohra
Gratulace
Doporučujeme
Speciální akce

V Činohře se slaví, protože inscenace Bakchantky, kterou v minulé sezoně připravil Jan Frič, zažívá mimořádný úspěch. Stala se Inscenací roku 2023 podle Cen divadelní kritiky a co víc, Jakub Kudláč získal cenu za Nejlepší hudbu, kterou pro Bakchantky napsal. Právě písně z inscenace nyní vyjdou na albu Bakchantky, a pokud chcete slavit s námi, nenechte si 9. dubna ujít jeho křest

Zvuk Bakchantek je unikátní, herci a herečky Činohry se v nich potkávají s hudební skupinou Bert & Friends a ženským operním sborem. Režisér inscenace Jan Frič popisuje genezi projektu: „Když jsme s dramaturgyní Ninou Jacques a skladatelem Jakubem Kudláčem rozmýšleli koncept Bakchantek, jako východisko jsme měli záměr stvořit hudební divadlo. Hledali jsme zvuk – s psychedelií na jedné straně, absolutní syntetickou sladkostí na straně druhé a s virtuozitou v kořenech. Jednoho dne padlo: ‚Mělo by to znít jako Bert & Friends.‘ Z čehož vyplynulo: ‚Tak proč jenom jako? Zavoláme jim.‘ A vzniklo spojení Jakubových árií s jejich zvukem.“ Na jaře 2023 byly pořízeny zvukové nahrávky několika repríz, které byly dotvořeny ve studiu, takže si v sobě deska nese, jak říká Jan Frič, „pel divadelnosti a živého provedení“.

Bakchantky budou pokřtěny 9. dubna po představení na jevišti Stavovského divadla. Na křest naváže ve 21.30 program v Café NONA, těšit se můžete například na karaoke pod dohledem Alberta Romanuttiho, frontmana Bert & Friends, a samozřejmě budete mít možnost na místě desku zakoupit.

Nenechte si tedy ujít tento dionýský zážitek a spolu s námi „boha jásotu jásotem slavte!“

Skladatel Jakub Kudláč o vzniku hudby k inscenaci:

„Hudba v Bakchantkách je světlo, tedy nakolik jsem světlé hudby vůbec schopen. Zcela pomíjí snahu o psychologizaci a i v těch nejtemnějších momentech Eurípidovy tragédie je nepravděpodobně radostná. Bakchantky pro mě ztělesňují napětí mezi rozumem a pudy. Neošetřená a ignorovaná vášeň strhává do záhuby zpupný rozum a hudba zde zpřítomňuje právě opojnou vznícenou lehkost, kterou tak často arogantní výkonový rozum vytěsňuje jako něco zbytného. 

Hudbu jsem komponoval pro Bert & Friends, představoval jsem si, jaké písně bych asi tvořil, kdybych byl členem jejich kapely. Jednak jsem toužil, aby se jim to hrálo lehce a přirozeně, ale hlavně aby do mých písní mohli přinést svůj vlastní charakteristický plamen. Nekomponoval jsem pro jakési neutrální a volně zaměnitelné interprety, nýbrž pro výrazné hudebníky, od kterých chci, aby zněli jako oni sami. Vzešlo z toho souznění nejen umělecké, nýbrž i přátelské. Ať se tato harmonie propíše do celého díla, u Dionýsa!“

9. dubna po představení ve Stavovském divadle a od 21.30 v Café NONA

 

Album je k dostání na pokladnách a na e-shopu ND a po každém představení Bakchantek také ve foyer Stavovského divadla. V online podobě ho budete moci poslouchat také na SpotifyApple MusicYouTube Music a dalších streamovacích platformách.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích