Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Cena z mezinárodního festivalu Babel F.A.S.T.

24. 6. 2019

Laterna magika
Laterna magika hostovala na začátku června na mezinárodním divadelním festivalu Babel F.A.S.T. v Rumunsku. Tanečně vizuální inscenace Cube, kterou zde soubor představil, byla oceněna mezinárodní porotou jako nejlepší inscenace letošního ročníku. Festival proběhl už po deváté, tento rok od 2. do 9. června. Koná se ve městě Târgovişte a jeho organizátorem je Divadlo Tonyho Bulandry, město Târgovişte festival financuje, jen zanedbatelná část rozpočtu zatím pochází od sponzorů.
Laterna magika - Cube - foto Hana Smejkalová

Povědomí o Laterně magice a o panu profesorovi Svobodovi bylo až překvapivě veliké. Vystoupit pro nás na festivalu nebylo vůbec technicky jednoduché, ale přijetí bylo velmi intenzivní a povzbudivé. To, že Cube dostal cenu jako nejlepší inscenace festivalu, je myslím odměnou pro nás všechny,“ říká vedoucí souboru Laterny magiky a režisér inscenace Cube Pavel Knolle.

Festival představuje moderní divadelní projekty, ať už se jedná o činohry, alternativní nebo taneční a pohybové divadlo až po nový cirkus. Mezi účastníky najdeme soubory z Evropy, např. Itálie, Německa, Polska, Francie, Velké Británie, Ruska, ale také třeba z Alžíru, Indie, Jižní Koreje nebo Mexika. S několika festivaly a divadelními asociacemi z Jižní Koreje festival pravidelně spolupracuje, ačkoli sám členem žádné sítě či asociace není.

Vedle plejády nezávislých souborů a produkcí, které tvoří plodné podhoubí divadelního světa v každé zemi, se zde představilo i několik reprezentativních divadel, jako je britská Královská shakespearovská společnost a činoherní soubor slavné berlínské Volksbühne. Letos se k nim připojilo i Národní divadlo se souborem Laterny magiky. Z českých umělců se dosud na festivalu představilo novocirkusové uskupení Long Vehicle Circus, které odehrálo sérii performancí v roce 2016.

Divadlo, v němž se část programu odehrává a které je hlavním organizátorem, nese jméno uznávaného rumunského herce, který byl představitelem tamní činoherní generace první třetiny 20. století. Tony Bulandra (1881–1943) po studiích na herecké konzervatoři strávil nějaký čas v Paříži, v době, kdy se již dostávala ke slovu avantgarda a moderní herectví. V jeho jevištním projevu byla oceňovaná všestrannost a pravdivost, s jakou své role pojímal, proslul především jako nepřekonatelný Hamlet.

Bezprostředně po zájezdu do Rumunska se Laterna představila ještě 11. a 12. června na festivalu Dokořán pro hudební divadlo v Brně. Na Hudební scéně Městského divadla Brno vystoupila se svou nejnovější inscenací Zahrada. Do Brna přiváží Laterna magika své inscenace pravidelně, v minulých letech například na festivalu Divadelní svět Brno uvedla inscenace Human Locomotion a Cube.

Sdílet na sociálních sítích