Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

65 let Laterny magiky

20. 4. 2023

Laterna magika

Laterna magika si připomíná 65 let od svého založení. Vznikla jako první multimediální divadlo na světě, které se široké veřejnosti představilo na výstavě Expo 58 v Bruselu, a to díky režisérovi Alfrédu Radokovi a scénografovi Josefu Svobodovi. Je stále nadčasová a originální.

Ojedinělým propojením živé herecké a taneční akce s hudbou, filmem a dalšími audiovizuálními technologiemi ohromila tehdy Laterna magika kulturní svět. Padesátiminutové představení, které se uvádělo v Bruselu, bylo prodlouženo o další hodinu, aby se mohlo uvádět v sále někdejšího kina Adria na Národní třídě v Praze.

Po úspěchu na Expu 58 zavítala Laterna magika také na další světové výstavy, a to do Montrealu v roce 1967 a Ósaky v roce 1970. Se svými programy procestovala celý svět. Získala si tak srdce nejen českého, ale i světového publika a stala se prvním multimediálním a multižánrovým divadlem.

5 nej Laterny magiky:

  •  Nejhranější inscenace ve střední Evropě Kouzelný cirkus: 6 503 repríz v 17 státech
  • 46 premiérových projektů
  • 112 zahraničních zájezdů
  • Mezinárodní výstavy: Expo 58 Brusel, Expo 67 Montreal, Expo 70 Ósaka, Expo 20 Dubaj
  • BatoLaterna: historicky první inscenace pro NEJmenší a NEJmladší diváky od 6 měsíců do 3 let

 

Laterna slaví

BatoLaterna
Oslavy vypukly zájezdem BatoLaterny, historicky první inscenace pro batolata, která byla v Laterně magice uvedena v roce 2022, do Norska na festival Bærum Kulturhus, kam byla vybrána tamějšími kurátory do reprezentativní kulturní série „Meet Prague“. 

Festival Bærum Kulturhus, který se koná v norském městě Sandvika, nabídl divákům prostřednictvím divadelních představení, koncertů a výstav pestrý průřez bohatou uměleckou scénou našeho hlavního města. A tvorbu pro nejmenší děti zde reprezentovala právě zmíněná BatoLaterna.

Norským divákům se představila hned čtyřikrát a na jedno z představení zavítala i manželka českého velvyslance v Norsku Jana Červenková i s jejich ratolestmi.

Laterna for Camera
V květnu oživíme projekt Laterna for Camera, který umožní vznik nezávislých a umělecky progresivních audiovizuálních děl s novými technologiemi.

V polovině měsíce května zveřejníme audiovizuální báseň Krajina těla vycházející ze stejnojmenné inscenace Laterny magiky. Film poeticky zachycuje plynutí lidské tělesnosti coby krajiny v rámci cyklu jednoho roku. Příběh je vyprávěn skrze abstraktní a senzuálně stimulující detaily obrazu i zvuku.

Oslavy vyvrcholí velkolepým audiovizuálním projektem ve spolupráci se Signal Festivalem a završíme je uvedením premiéry Valérie a týden divů.

Valérie a týden divů
Snový horor

Režie: Jakub Šmíd
Dramaturgie: Hana Strejčková
Kostýmy: Eva Jiřikovská
Scénografie: Petr Vítek
Choreografie: Jiří Pokorný

Premiéra 9. a 10. listopadu 2023 na Nové scéně ND
Jediný týden stačí, aby se z dívky stala žena a z jejích snů temná noční můra. Svět již není tím, čím se prve Valérii zdál. Iniciační rituál nás vede do tajů dospívání a společenské přetvářky, těží z nadsázky a sarkasmu Vítězslava Nezvala. Poetická adaptace bizarního černého románu, který budí dodnes emoce, jitří vášeň i strach.

Valérie opouští svět dětských iluzí a noří se do hlubin potemnělé a obskurní fantazie. Ať se hlavní hrdinové ocitnou v kurníku, sklepě plném rakví či v rozpadajícím se chrámu, obklopuje je tajemno, kterým prosvítají paprsky absurdity a humoru. Divadelní zpracování se opírá o dialog filmu a scénických obrazů, hudby se světelnou kompozicí a propojuje básnické vidění s optikou Laterny magiky.

Z hlubin k nebi
a z nebe k hlubinám
od konce do počátku
se přelévám...

Více o historii Laterny magiky se můžete dozvědět v našem e-magazínu.

Sdílet na sociálních sítích