MENU

Alina Nanu

První sólistka Baletu

Alina Nanu se narodila 23. 8. 1990 v Kišiněvě, kde také studovala na Státní moldavské taneční konzervatoři. V roce 2010 pokračovala ve studiu na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy, kde také absolvovala. Se školou tančila také v rámci turné po celém světě, například ve Španělsku, Německu nebo USA. Již během studií se zúčastnila mnoha soutěží, k jejím nejvýraznějším úspěchům patří II. místo na Mezinárodní baletní soutěži v Brně (2009) a I. cena v Mezinárodní baletní soutěži v Rumunsku (2009).
Svou profesionální dráhu započala v sezoně 2010/ 2011 jako členka souboru baletu Státní opery Praha a od sezony 2011/ 2012 byla povýšena na sólistku. Diváci ji mohli vídat například v titulní roli Odetty/Odilie v Čajkovského Labutím jezeře, jako Kitri v Donu Quijotovi nebo jako Myrthu v Giselle.
Od sezony 2012/ 2013 získala angažmá v Baletu Národního divadla v Praze, nejdříve jako sólistka a od roku 2015 jako první sólistka.
Alina je mladá talentovaná umělkyně, temperamentní tanečnice s bravurní technikou, expresivním prožitkem, který svým osobitým způsobem vkládá do svých rolí.
V Národním divadle ztvárnila řadu významných rolí, jako například Klára ve snu, Kláru Cratchitovou a Čínský tanec v baletu Louskáček - Vánoční příběh, Sestru v Popelce, Kitri v Donu Quijotovi, Myrthu v Giselle, Odettu / Odilii v Labutím jezeře, Carabosse - Vílu strachu, Volante - Vílu odvahy v Šípkové Růžence, Julii a Komediantku v Romeovi a Julii, Markýzu de Marteuil ve Valmontovi, Nikiu, Gamzatti v La Bayadere, Mámu v baletu Louskáček a Myšák Plyšák, Sněhovou královnu a Malou mořskou vílu ve stejnojmenných baletech, Julii v Romeovi a Julii nebo Lise v Marné opatrnosti.
Výrazným způsobem se také předvedla v moderních baletech, jako je Amerikana III, Česká baletní symfonie II, v 7. symfonii A Dur Uwe Scholze, v Rain Radu Poklitaru, Vertigu Maura Bigonzettiho, v Sóle pro nás dva Petra Zusky, v Serenadě George Balanchina.
V roce 2015 získala Cenu ředitele ND pro mladého umělce do 35 let.


Alina Nanu účinkuje v představeních

SEZONA 2018/2019

Alina Nanu účinkuje v inscenacích

SEZONA 2018/2019

Repertoár