Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Vratislav Vlna

Člen orchestru Národního divadla: sólohobojista

Biografie

Vratislav Vlna (1975) vystudoval hru na hoboj na Pražské konzervatoři u prof. Františka Kimela a na Akademii múzických umění u prof. Jiřího Mihule. Zúčastnil se zahraničních interpretačních kurzů v Německu (Bonn 1993) a Švýcarsku (Vevey 1993) a stal se vítězem rozhlasové soutěže Concertino Praga 1992.

Od roku 1996 je 1. hobojistou Orchestru Národního divadla. V letech 1999–2009 působil též jako sólohobojista Pražského komorního orchestru bez dirigenta, s nímž koncertoval po celé Evropě, v USA, Japonsku a Austrálii. Spolupracuje také s Virtuosi di Praga, St. Gellért Academy a se Solistes Européens Luxembourg. Jako sólista vystupuje s orchestry Virtuosi di Praga, Plzeňskou filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem, Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Pražským smyčcovým orchestrem a také s Orchestrem Národního divadla.

Věnuje se rovněž pedagogické činnosti, působí jako lektor mezinárodních letních kurzů sólové a komorní hry „Ameropa“. Vedle barokního a klasicko-romantického repertoáru se Vratislav Vlna věnuje i soudobé hudbě – s Plzeňskou filharmonií premiéroval Koncert pro hoboj a velký orchestr svého bratra Vladimíra Vlny a podílel se i na provedení jeho komorní opery Slavík a růže v Lipsku a v Plzni.