Vratislav Šrámek

Vratislav Šrámek

Biografie

Svá hudební studia zaměřil na hru na klavír (na ostravské konzervatoři, následně na pražské HAMU). Během studií spolupracoval jako korepetitor, asistent sbormistra i sbormistr s pěveckými sbory (Ženský komorní sbor v Ostravě, s Brixiho akademickým sborem) a skládal hudbu k filmům studentů FAMU.
Po studiích působil jako korepetitor baletu Hudebního divadla v Karlíně a na Taneční konzervatoři, uplatnil se i jako člen vokálního souboru Dobrý večer Quintet (nahrávky CD), v současné době působí jako docent na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

Jako autor scénické hudby se podílel na řadě inscenací v pražských divadlech i jinde – je autorem hudby pro inscenaci Hamlet na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě (2003), pro Dejvické divadlo složil hudbu pro představení Spoonriverské antologie a Sestry Úzkosti, hudebně zde nastudoval Mozartovu Kouzelnou flétnu aj., pro libeňské Divadlo pod Palmovkou napsal hudbu např. pro Dům doni Bernardy, Život je sen, Caligulu, v Hradci Králové spolupracoval jak s Klicperovým divadlem (Máj), tak s Divadlem Drak (Ledová nevěsta, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Vše lítá co peří má), skládal hudbu pro pražské Divadlo Minor (Rozum a štěstí) a Divadlo Lampion v Kladně (Bruncvík, Míček Flíček, Začarovaný vůl, Princ Bajaja aj.). Scénickou hudbu složil i pro několik televizních inscenací.

Pro Činohru Národního divadla napsal v roce 2001 hudbu k inscenaci Rutovy původní hry Olga a ďábel, v roce 2004 k Shakespearovu Coriolanovi, ke hře E. O´ Brienové Virginia (DK 2005), korepetici a úpravu zpívaných lidových písní do scénické básně Ivy Klestilové Hrdinové (v rámci Projektu Bouda 2006) a hudebně spolupracoval na scénickém čtení Petrovského Porcelánová váza (DK 2004).

Současné role Vratislava Šrámka v Národním divadle: 

Radim PaloušSametová simulace, Nová scéna, režie: J. Havelka (2019)

Současné role v Národním divadle