Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Vladimír Morávek

Vladimír Morávek

Biografie

(nar. 1965 v Moravském Krumlově)

Režisér, o kterém se mluví - jedněmi jest oslavován, druhými zatracován. Divadelní vzdělání získal na brněnské JAMU. Tu absolvoval v roce 1989. 

V letech 1989–96 byl režisérem Divadla na provázku – z titulů, které tam nastudoval: Skutečně jsem nechtěl ublížit nikomu (z deníků J. Ortena), 1980 aneb Jak Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi vařili dort ( z deníku René von Ludowitze), režíroval hru J. A. Pitínského Park - aj.

Od roku 1997 působil jako umělecký šéf  Klicperova divadla v Hradci Králové. Za jeho uměleckého vedení bylo toto divadlo třikrát vyhlášeno „divadlem roku“, jedenáct jeho inscenací bylo nominováno na „inscenaci roku českého divadla“. V roce 1998 získal Vladimír Morávek za projekt Noci antilop Cenu Nadace Českého literárního fondu. V povědomí divadelní veřejnosti  jsou i jím připravené  projekty Maryša, popravdě však MařkaDivadle Na zábradlí, Hamlet (v rámci projektu Bůh ochraňuj Williama Shakespeara) v Klicperově divadle, Tři sestry (v rámci projektu Čechov Čechům) rovněž tam, Jan Antonín Pitínský jde se svou maminkou do divadla - dávají prý zas něco o RusalceDivadle v Dlouhé, nebo Divadlo jako mor (Steigerwald versus Rijnders) v Městském divadle v Karlových Varech. Za poslední inscenaci obdržel Vladimír Morávek Cenu Divadelních novin.

Mimořádného ocenění se mu dostalo na Slovensku, kde v nitranském Divadle A. Bagára nastudoval Shakespearova Macbetha – s Mariánem Labudou v titulní roli. Inscenace mu přinesla Cenu za režii v prestižní slovenské anketě DOSKY. Morávkovy režie známe i z jiných pražských divadel – např. v Divadle Na zábradlí nastudoval Maryšu popravdě však Mařku, v Divadle v DlouhéRusalku aneb Kabaret Undine, v opeře Národního divadla Toscu a Macbetha, ve Vinohradském divadle Višňový sad, Ženitbu a Cyrana!!. Pracoval rovněž různě po Evropě. Slavná je jeho inscenace Turandot v Gotteborgské opeře a dramatizace povídky F.M. Dostojevského Něžná pro divadlo L‘Apostrophe v Paříži. S Čestmírem Kopeckým natočil filmy Nuda v Brně a Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště. Za první získal pět Českých lvů.

V současné době je uměleckým šéfem Divadla Husa na provázku. Pod jeho vedením toto divadlo uvedlo čtyřdílný projekt podle Dostojevského Sto roků Kobry. Projekt následně posbíral celkem čtrnáct nominací na Cenu Alfréda Radoka. Slavná je jeho Perverze v Čehách nebo nedávný projekt Géniové a Podvodníci(Hommage a Miloš Forman). S představením Prase aneb Václav Havel's hunt for a pig (Píčovina úplná: Hejá hejá hejá hou!) byli v roce 2013 hosty prestižního mezinárodního festivalu v Avignonu.

Vyšla o něm kniha U nás nudou neumřete. Má syna Alexandra a broskvovou alej u Litvínova. Pro Českou televizi a pro FEBIO natočil  čtyřicet tři dokumenty o lidech, které má rád. Jeho životním heslem jest: Kdo do tebe kamenným divadlem, ty do něho alternativním.