Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Timo Riihonen

Biografie

Finský basista Timo Riihonen se ve Státní opeře poprvé představil v listopadu 2022 jako Baron Ochs v nové inscenaci opery Richarda Strausse Růžový kavalír.

Do jeho širokého repertoáru patří především wagnerovské role jako Daland (Bludný Holanďan), Král Jindřich (Lohengrin), Vít Pogner a Hans Foltz (Mistři pěvci norimberští), Fasolt a Fafner (Zlato Rýna) a Hunding (Valkýra), dále např. Komtur (Mozart: Don Giovanni), Gremin (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Otec Guardiano (Verdi: Síla osudu), Filip II. a Velký inkvizitor (Verdi: Don Carlos), Colline (Puccini: Bohéma), Hrabě Waldner (Strauss: Arabella) nebo Claggart (Britten: Billy Budd). Vystoupil např. v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, v Hessisches Staatstheater ve Wiesbadenu, na Bayreuthském festivalu, ve Finské národní opeře, Lotyšské národní opeře ad. V sezoně 2022/2023 debutoval v londýnském Royal Opera House jako Kněz v opeře Innocence Kaiji Saariaho.