Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Sylva Zimula Hanáková

Kostýmní výtvarnice

Biografie

Narodila se v Kroměříži. V letech 1986–1991 studovala na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a scénografii na Divadelní fakultě JAMU. Ve stejné době se začala prosazovat jako výtvarnice kostýmů. V letech 1991–1995 byla členkou Divadla Husa na provázku. Sylva Zimula Hanáková patří ke špičce českého kostýmního návrhářství v divadle, ve filmu i v televizi. Z divadel, s nimiž spolupracuje, je to např. Divadlo Husa na provázku, Městské divadlo Brno, Divadlo Radost, Národní divadlo, Divadlo na Vinohradech, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Komedie, Dejvické divadlo, Klicperovo divadlo ad. V Divadle na Vinohradech jsou uváděny inscenace Zkrocení zlé ženy a Romeo a Julie, v Národním divadle v Brně jsou to například inscenace Romeo a Julie a Králova řeč (D. Seidler) a řada titulů v Divadle Husa na provázku.
Často spolupracuje s režisérem Vladimírem Morávkem. Vytvořila kostýmy pro jeho inscenace Sto roků kobry (z děl F. M. Dostojevského), Balada pro banditu, Turandot ve švédském Goteborgu nebo Něžná (F. M. Dostojevskij) v pařížském divadle l´Apostrophe. K dalším výrazným inscenacím patří Maestro a Markétka (Divadle Husa na provázku), Ženitba (Divadlo na Vinohradech), Cyrano z Bergeracu (Divadlo na Vinohradech), opery Rusalka (ND Brno) a Macbeth (Národní divadlo) nebo inscenace Dokonalé štěstí aneb1789 (Národní divadlo).
Často spolupracuje také s režisérem Jurákem Deákem. Ze společných inscenací např. v Divadle na Fidlovačce Tři sestry, Stvoření světa (A. Miller), Shapira (K. Sidon). Navrhla kostýmy pro inscenace Davida JařabaHořké slzy Petry von Kant (W. Fassbinder, Divadlo Komedie) a Kvartýr (J. Jařab, J. Urzidil, Národní divadlo). S režisérem Jiřím Nekvasilem spolupracovala na inscenaci opery Rusalka ve slovinském Mariboru a Třech přáních Bohuslava Martinů v Národním divadle moravskoslezském.
Je též častou partnerkou režiséra Vlastimila Pešky v Divadle Radost. Z inscenací, na nichž se podílela jako kostýmní výtvarnice např. muzikál Malované na skle, Jak to dělají andělé aneb Stvoření světa, Gulliver v Liliputově, Ušatá pohádka, Čarodějná škola, Bylo nás pět, Limonádový Joe. Pro Divadlo Radost navrhla také kostýmy pro průvod masek, který byl pořádán v rámci festivalu Brněnský divadelní svět v roce 2010, a za tento počin získala první cenu. V roce 2009 první cenu získal její průvod masek pro Divadlo Husa na provázku.
Je autorkou kostýmů pro filmy Pavla JandourkaMaharal – tajemství talismanu a Davida Jařaba Vaterland, lovecký deník. Pro režiséra Jařaba také navrhla kostýmy k filmu Hlava, ruce, srdce, který byl nominován na Českého lva za výtvarný počin. Častá je její spolupráce s televizí. Navrhla kostýmy k velké řadě pohádkových titulů a pro 13 dílů populárních Četnických humoresek. V 90. letech spolupracovala rovněž s Filmovými ateliéry Zlín, kde se podílela na vzniku animovaných znělek pro televizi.
V rámci divadelní i filmové tvorby spolupracovala Sylva Zákula Hanáková s režisérem Jiřím Menzlem: opera Così fan tutte ve Státní opeře v Budapešti, inscenace Mnoho povyku pro nic v rámci Letních Shakespearovských slavností 2014, film Donšajni (2013).
Věnuje se také volné tvorbě a autorskému šperku, své exponáty představila na výstavách v Brně, Praze či Vídni. Vytvořila ilustrace ke knihám Miroslava Zikmunda a Jiřího HanzelkyTamtamy času a Past na rovníku.
V současnosti pracuje se známou norskou režisérkou Victorií Meirik.