Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Nina Divíšková

Nina Divíšková

Biografie

Pocházela z Brna, herectví však vystudovala na DAMU v Praze (absolvovala v r. 1958). Po skončených studiích odešla se skupinou absolventů do ostravského Divadla Petra Bezruče, kde působila šest sezón (zahrála si tu mimo jiné Violu i Sebastiána ve Večeru tříkrálovém, Katrin v Matce Kuráži, Blanche v Tramvaji do stanice Touha aj.

V roce 1965 získala angažmá v právě založeném Činoherním klubu v Praze, kterému zůstala věrná celých 35 let. Z řady rolí, ve kterých si ji diváci dosud pamatují, uveďme např. Svatavu v Podivuhodném odpoledni doktora Zvonka Burkeho, Matku v dramatizaci Zločinu a trestu, Doru Duletovou ve Spravedlivých, Marišku v Rodině Tótů, Valérii v Bitvě na kopci a další.

Od roku 2000 nebyla v trvalém angažmá a hrála pohostinsky v celé řadě divadel (hostování mimo Činoherní klub jí ostatně nebylo cizí ani v době trvalého angažmá). Je na místě připomenout její Mag v Krásce z Leenane v Divadle v Řeznické či titulní Matku z Witkiewiczovy hry v někdejším Divadle Labyrint, které hrála už před lety, či hostování např. v Divadle v Celetné (Matka ve Dni matky nebo Pernellová v Tartuffovi), v Dejvickém divadle (Matka v Příbězích obyčejného šílenství), v Městském divadle v Mladé Boleslavi (Maria Josefa v Domě Bernardy Alby) a další.

V Národním divadle už hostovala v 70. letech – alternovala zde roli Katrin v Kačerově inscenaci Brechtovy Matky Kuráže a jejich dětí. Své bohaté herecké zkušenosti předávala dlouhá léta mladé generaci jako pedagožka Vyšší odborné školy herecké v Praze.