Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Miroslav Donutil

Miroslav Donutil

Stálý host Činohry

Biografie

Když absolvoval v roce 1973 studia herectví na JAMU v Brně, měl za sebou už dlouhou spolupráci s Divadlem Na provázku, a proto i své první angažmá získal v tomto divadle. V brzku se stal předním členem (Mánek a Volrábka v Profesionální ženě, Ríša v Pohádce máje, Richard III. a několik dalších rolí v Shakespearománii, Kašpárek v Donu Šajnovi, Starý Karamazov v Bratrech Karamazových, Ředitel v Koncertu V., Nikola Šuhaj v Baladě pro banditu, hrál v Příbězích dlouhého nosu ad.).

Do Činohry Národního divadla byl angažován v roce 1990. Začínal zde rolí Ivana Vojnického v Čechovově Strýčku Váňovi, následoval Kazimír v Horváthově hře Kazimír a Karolína, dále Šašek v Shakespearově komedii Jak se vám líbí, Stařeček v Ionescových Židlích, Lamberto Laudisi v Pirandellově hře Je to tak – chcete-li, Hjalmar Ekdal v Ibsenově Divoké kachně, Kraus v Přidalově / Peroutkově Oblaku a valčíku, Adam v Steigerwaldově Nobelovi, z dalších jeho rolí připomeňme Gajeva v Čechovově Višňovém sadu, Mikuláše Klubka v Shakespearově Snu noci svatojánské, Steve Arnolda v Harwoodově hře Na miskách vah, Wolanda v divadelní adaptaci Bulgakovova Mistra a Markétky, dále tři velmi rozdílné postavy shakespearovské: Polonia v Hamletovi, Dogberryho v komedii Mnoho povyku pro nic a Tobiáše Říhala ve Večeru tříkrálovém; hrál Archieho Rice v Osbornově Komikovi, Divadelního ředitele dr. Nývlta a Doktora Šaldu ve hře anonymního autora Pronásledování a umučení dr. Šaldy, Kapuleta v Shakespearově Romeovi a Julii, titulního Molierova Dona JuanaJosefa Turu v Být či nebýt, Hraběte v Beaumarchaisově Figarově svatbě, Hejtmana v Gogolově RevizoroviJaroslava Pruse ve Věci MakropulosNašich furiantech aj. V prosinci 2016 naposledy ztvárnil Truffaldina v Goldoniho Sluhovi dvou pánů na jevišti Národního divadla.

V říjnu 2013 se rozhodl z angažmá v Činohře Národního divadla odejít a nadále zde několik sezon hostoval právě v úspěšné inscenaci Sluha dvou pánů.

FILM A TELEVIZE

Svou popularitou, kterou si získal především desítkami televizních a filmových rolí, patří mezi nejoblíbenější české herce, o čemž svědčí umístění v anketě televizních diváků TýTý i další ocenění (Český lev).

Hrál například ve filmech Pelíšky, Želary, Román pro ženy, Román pro mužeHrubeš a Mareš Reloaded nebo Krok do tmy. Ze seriálů Kriminálka Staré Mesto, Josef a Ly, Uctivá poklona, pane Kohn.

Věnuje se i dabingu, populární je také jako vypravěč.

OCENĚNÍ

- 1996 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků
- 1997 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků
- 1998 - Český lev za vedlejší roli ve filmu Pasti, pasti, pastičky
- 1999 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků
- 2000 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků
- 2001 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků
- 2002 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků
- 2004 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků
- 2006 - Cena TýTý pro nejoblíbenějšího herce TV diváků

ROZHOVORY

35 let manželství? To je zásluha mé ženy, prozeny.cz, 9. 1. 2013
O pořadu 3+1, ceskatelevize.cz
Sny si nechávám pro sebe, Televize.cz