Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Miloš Orson Štědroň

Miloš Orson Štědroň

Biografie

Hudební skladatel, klavírista, libretista, pedagog, muzikolog. Vystudoval obory klavír a skladbu na konzervatoři v Brně a skladbu na JAMU v Brně (1994–99). Současně absolvoval studium muzikologie na FF MU v Brně v roce 2001. V roce 2009 získal doktorát v oboru skladba na HAMU v Praze. Od roku 1999 žije v Praze, kde vyučuje na Pražské konzervatoři skladbu a hudební teorii. Je tvůrcem více než 100 opusů pro různá obsazení. Záběr jeho skladeb je široký, skládá komorní i orchestrální díla, hudbu pro divadlo i film, opery i muzikály. Jeho díla byla provedena v Evropě, Spojených státech amerických i v Jižní Americe. Je autorem desítek scénických hudeb i hudebně-divadelních kusů pro Národní divadlo v Praze, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Husa na provázku, A studio Rubín, Městské divadlo Mladá Boleslav, Divadlo Komedie, Divadlo DISK, Městské divadlo ve Zlíně, Roxy/NoD, Klicperovo divadlo v Hradci Králové ad. Doménou jeho autorské činnosti je tvorba pro divadlo. Orson je uznávanou „multidisciplinární“ osobností díky svým autorským hudebně-divadelním dílům, ke kterým tvoří text i hudbu, např. Kabaret Ivan Blatný (Divadlo Komedie), Kabaret Hašek, Tony D. – hudební western o Antonínu Dvořákovi (A studio Rubín), Salon Kupka, Divadlo Gočár, Krásné psací stroje! (Divadlo Na zábradlí). Jeho Velvet Havel v Divadle Na zábradlí totálně ovládl Ceny divadelní kritiky za rok 2014 a získal cenu v pěti kategoriích. Jeho muzikál Štěstí dam se hrál v Divadle Disk a v letech 2009–11 také v maďarské verzi v Budapešti v divadle Pestiszínház. S Národním divadlem spolupracuje už delší dobu. Jeho opera Lidská tragikomedie (na vlastní libreto, inspirovaná L. Klímou) byla v roce 2003 provedena Operou ND v rámci cyklu Bušení do železné opony. S Činohrou Národního divadla spolupracoval v roce 2003 na inscenaci Goldflamovy hry na motivy T. Werbovské Prospaný život (Benefice L. Skořepové) a v roce 2008, kdy napsal hudbu k inscenaci Molièrova Dona Juana. V roce 2009 napsal hudbu pro inscenaci Mikve izraelské autorky Hadar Galron, v roce 2010 pak ke hře Elfride Jelinek Co se stalo, když Nora opustila manžela. V prosinci 2017 uvede Národní divadlo na Nové scéně jeho operu na vlastní libreto Don Hrabal.

Ocenění:

2014 – Cena divadelní kritiky za inscenaci Velvet Havel v pěti kategoriích (nejlepší česká hra, nejlepší hudba, nejlepší inscenace, nejlepší mužský i ženský herecký výkon)

2014 – Laureát Ceny Divadelních novin za inscenaci Velvet Havel (autor textu i hudby)

2013 – Cena Divadelních novin za počin v kategorii hudební divadlo 2012/13  za Divadlo Gočár (autor textu i hudby)

2012 – Cena Alfréda Radoka za nejlepší hudbu 2012 za Divadlo Gočár (autor textu i hudby)

2012 – Cena Osobnost roku 2012 udělovaná festivalem Next Wave

2010 – Nominace na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší hudbu za Lamento/Den a noc matky Terezy

2007 – Nominace na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší hudbu za Kabaret Ivan Blatný (autor textu i hudby)

2006 – Ocenění v Mezinárodní soutěži rozhlasových nahrávek Rostrum tribune Paris za skladbu PASEJAMÁ pro mužské vokální kvarteto

2004 – Čestné uznání v Mezinárodní skladatelské soutěži Leoše Janáčka v Brně

1996 – Čestné uznání ve skladatelské soutěži Generace