Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Milan Šotek

Milan Šotek

Umělecký šéf činohry Národního divadla Brno

Biografie

(*16. 9. 1985)
Po maturitě na Gymnáziu Jana Keplera nastoupil na pražskou DAMU, kde v letech 2005–2010 vystudoval obor Dramaturgie činoherního divadla (za své studijní a umělecké výsledky získal Cenu děkana DAMU 2010). Ještě na škole, roku 2008, založil spolu s Igorem Orozovičem a Jiřím Suchým z Tábora autorské divadlo Cabaret Calembour, kde se uplatňuje jako autor, textař a herec (soubor získal cenu ČESKÝ TUČŇÁK 2010 a 2012 v kategorii „Mladé divadlo“).

Tři sezony působil jako dramaturg činohry Moravského divadla Olomouc (inscenace Arabská noc získala Cenu Josefa Balvína 2012), dvě sezony pak jako dramaturg Divadla na Vinohradech, kde byl podepsán mj. pod tituly Dvojitý agent, Jindřich IV., Poslední z Haussmanů, Plačící satyr či Amadeus. Spolupracoval s režiséry Michaelem Tarantem, Radovanem Lipusem, Martinem Glaserem, Januszem Klimszou, Michalem Langem, Štěpánem Páclem, Michalem Vajdičkou či Martinem Čičvákem a soustředil se na českou a středoevropskou dramatiku (Arthur Schnitzler, Ödön von Horváth, František Langer…).

Jeho talent je tak rozepjat mezi velkou činohru a malé formy. Držitel Ceny Alfréda Radoka za Nejlepší původní českou hru roku 2013 (Plejtvák). Ta je také zahrnuta do knižního výboru jeho dramatických textů Hry se slovy a tanci (KANT 2012). Na českých a moravských jevištích se aktuálně uvádějí jeho Fraška a la krab (Slovácké divadlo Uherské Hradiště) a Lázeňská veverka (Západočeské divadlo Cheb). Autor v nich rozvíjí poetiku divadel malých forem i českého literárního kabaretu s jeho důrazem na slovní ekvilibristiku, v zásadě však vždy znovu a znovu tradici mimu a mimování.

Od září 2015 je dramaturgem Činohry Národního divadla, kde se podílel na vzniku inscenací Jako břitva (Němcová)Sen čarovné nociPýcha a předsudekNoční sezóna a Zbyhoň!.

Je také spoluautorem hry Mlynářova opička.

Aktualizace: leden 2019