Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Milan Malý

Milan Malý

Biografie

Narozen 14. 5. 1930, zemřel 28. 11. 2004. Po absolutoriu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy vystudoval obor dirigování na Akademii múzických umění. Obor řízení sboru na Hudební fakultě tehdy vyučoval Jan Kühn, který Milana Malého přivedl k Českému pěveckému sboru. Odtud vedla přímá cesta do Národního divadla, kde začal pracovat jako sbormistr v roce 1956. Citově nejbližší mu byla česká hudba, především dílo Smetany, Dvořáka, Janáčka, Foerstra, Fibicha a Martinů, ale nesmírně si vážil i kompozic soudobých Jeho vztah k české sborové tvorbě dokládá i pětadvacetiletá činnost v Pěveckém sboru Českého rozhlasu.
Jeho sbormistrovské umění je vysoce ceněno i v zahraničí. Třicet let působil jako sbormistr na operních festivalech v Bayreuthu, kde spolupracoval s takovými veličinami, jako jsou J. Levin, D. Barenboim, P. Domingo a další. Ovšem patřil ke generaci, která vždy dávala přednost interpretaci české hudby v českém prostředí. Od svého nástupu do Národního divadla nastudoval sborové party téměř všech operních premiér; zvláště v inscenacích smetanovských, dvořákovských a janáčkovských byl naprosto nezastupitelný. I po svém odchodu do důchodu (k 31. 12. 2001) pokračoval Milan Malý ve spolupráci s operou Národního divadla až do své smrti.