Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Michal Novinski

Biografie

Michal Novinski (1971, Žilina, Slovenská republika) je známý slovenský hudební skladatel. Jeho tvorba byla mnohonásobně nominována na cenu Český lev (ocenění získal za hudbu k filmům Kuky se vrací, Ve stínu a Hodinářův učeň) a slovenskou národní filmovou cenu Slnko v sieti.

Novinského práce získala nezaměnitelný rukopis, který oslovil i tvůrce v zahraničí – mezi poslední spolupráce patří filmy režisérů Slobodana Maksimoviće, Kingy Dębské nebo Katariny Launing. Je autorem hudby většiny filmů úspěšného slovenského dokumentaristy Pavla Barabáše, pro kterého v roce 2019 připravil k životnímu jubileu multižánrový koncert s názvem Symfónia o Zemi.

Stejně intenzivně se věnuje tvorbě divadelní hudby, pracoval s řadou úspěšných režisérů (např. s Michalem Vajdičkou, Michalem Dočekalem, Romanem Polákem, Jurajem Nvotou nebo Jiřím Pokorným). Za svou práci pro divadlo získal třikrát ocenění DOSKY za nejlepší scénickou hudbu.

Je členem Evropské filmové akademie (EFA), České filmové a televizní akademie (ČFTA) a Slovenské filmové a televizní akademie (SFTA).