Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Martin Šinták

Martin Šinták

Biografie

Tanečník, taneční pedagog, choreograf a dlouholetý sólista baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni a posléze jeho baletní mistr. Absolvoval Taneční konzervatoř hl. města Prahy. Na II. Mezinárodní baletní soutěži v Brně (2006) získal cenu za partnerskou spolupráci, na Prix Corpeax (2007) 2. místo v kategorii Profesional a 2. místo v kategorii Pas de Deux.

Členem baletního souboru plzeňského divadla je od roku 2007, o rok později se stal sólistou. Na jevišti ztvárnil řadu hlavních rolí moderního i klasického repertoáru od princů po charakterní a také záporné postavy. Hostoval též v pražském Národním divadle, v Olomouci a v Liberci. Na jevišti přitom uplatnil nejen své taneční umění, ale rovněž zpěv a zahrál si i v činoherní roli. Vedle toho, že je sám úspěšným tanečníkem, se od roku 2008, kdy začal vyučovat v Baletní škole DJKT, věnuje také taneční pedagogice. V současnosti zejména na plzeňské konzervatoři, kde vyučuje budoucí operní a muzikálové umělce pohybovou výchovu. V roce 2020 založil taneční a baletní studio Martina Šintáka Move and Dance a je pořadatelem tanečních kurzů pro všechny věkové kategorie. Jeho doménou je však momentálně hlavně choreografie, obzvláště v operních, operetních a muzikálových inscenacích, jichž má na svém kontě už celou řadu, např. ve Straussově Netopýrovi v režii Martina Otavy, v Rossiniho Italce v Alžíru v režii Jakuba Hliněnského a mnoha dalších. Spolupracuje pravidelně s Tomášem Ondřejem Pilařem a podílel také na inscenaci Bohémy v Brně s režisérkou Magdalenou Švecovou.

(Zdroj: Jihočeské divadlo)